Constant of Proportionality and Unit Rates

Quiz
•
Mathematics
•
8th Grade
•
Medium
+4
Standards-aligned
Shelly Fouts
Used 142+ times
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Tags
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
What has to be true about a unit rate?
It must be written as a fraction.
It must be written as a decimal.
It is always "per" one thing.
It is used to measure area in square units.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Which of these is not a unit rate?
70 miles per hour
$15 per pound
15 pages per 20 minutes
1000 meters per kilometer
Tags
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Find the unit rate.
$360 per hour
40 hours per dollar
$10 per hour
$9 per hour
Tags
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Find the unit rate
$3.50 per hour
$7 per hour
5 hours per dollar
$14 per hour
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
12 questions
Proportional Reasoning: Tables and Graphs

Quiz
•
7th - 8th Grade
15 questions
Constant of Proportionality and Unit Rates

Quiz
•
7th Grade - University
18 questions
Linear Relationships

Quiz
•
7th - 8th Grade
20 questions
Review Unit Rate in Tables and Graphs

Quiz
•
7th - 8th Grade
20 questions
Proportional Relationships, Determine Unit Rates, and Make Connections

Quiz
•
7th - 8th Grade
10 questions
Constant of Proportionality, y=kx

Quiz
•
8th Grade
12 questions
Representing Proportional Relationships with Graphs

Quiz
•
8th Grade - University
10 questions
Slope and Unit Rate - Georgia Milestone Review

Quiz
•
8th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade