Unit Rates and Comparing Rates

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Medium
+2
Standards-aligned
Rachel Sugarman
Used 481+ times
FREE Resource
9 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Which of the following is an example of a unit rate?
16 miles/6 days
15 words/30 seconds
$3.18/1 slice of pizza
$15.82/two movie tickets
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
If Kevin bought 3 lbs of lettuce for $3.54, how much did the lettuce cost per pound?
$1.18 per pound
$1.32 per pound
$10.62 per pound
$10.16 per pound
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Tags
CCSS.6.NS.B.3
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
What was the price PER gallon?
Tags
CCSS.6.NS.B.2
CCSS.6.NS.B.3
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
or
Cheez-its $2.70 for 13.7 oz.
Find the unit price of each and choose the better deal.
Tags
CCSS.6.NS.B.2
CCSS.6.NS.B.3
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
or
Velveeta Cheese slices $3.18 for 12 slices
Find the unit price for each and choose the better deal.
Tags
CCSS.6.NS.B.3
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
8.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Tags
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
9.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
There are 75 pieces of candy in a 15 oz bag.
How many pieces are there per ounce?
5 pieces
0.2 pieces
50 pieces
60 pieces
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
Similar Resources on Quizizz
11 questions
Compare Rates Word Problems

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates Quiz

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Proportions

Quiz
•
6th - 7th Grade
8 questions
Better Buy

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Dividing Fractions + Word Problems

Quiz
•
5th - 6th Grade
11 questions
Ratios, Unit Rate, Better Buy

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates

Quiz
•
6th - 7th Grade
12 questions
Ratios and Rates

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
14 questions
One Step Equations

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Order of Operations (no exponents)

Quiz
•
5th - 6th Grade
12 questions
Order of Operations with Exponents

Quiz
•
6th Grade
10 questions
One Step Equations - No Negatives

Quiz
•
6th Grade