6th Grade Milestone - Better Buy

6th Grade Milestone - Better Buy

6th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Comparing Rates

Comparing Rates

6th Grade

16 Qs

Comparing Unit Prices (Math Nation 3.5)

Comparing Unit Prices (Math Nation 3.5)

6th Grade

20 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th Grade

15 Qs

Better Buy Too

Better Buy Too

6th Grade

18 Qs

Comparing Rates Word Problems

Comparing Rates Word Problems

6th Grade

13 Qs

Rates as Comparison

Rates as Comparison

6th Grade

13 Qs

Comparing Unit Rates

Comparing Unit Rates

6th Grade

14 Qs

Better Buy

Better Buy

6th Grade

14 Qs

6th Grade Milestone - Better Buy

6th Grade Milestone - Better Buy

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.2, 6.RP.A.3B, 6.RP.A.3

+3

Standards-aligned

Created by

Catherine Jones

Used 179+ times

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image
Oreos $2.98 for 15.5 oz.
or
Chips Ahoy $2.50 for 14 oz.
Find the unit price of each and choose the better deal.
Oreos
Chips Ahoy

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image
Sara Lee Turkey $6.58 per lb.
or
Butterball Turkey $11.16 for 2 lb.
Find the unit price of each and choose the better deal.
Sara Lee
Butterball

Tags

CCSS.6.NS.B.2

CCSS.6.NS.B.3

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image
Cheerios $3.68 for 17 oz.
or
Apple Jacks $2.89 for 13 oz.
Find the unit price of each and choose the better deal.
Cheerios
Apple Jacks

Tags

CCSS.6.NS.B.3

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image
Kidney beans $1.18 per lb.
or
Lima beans $2.13 for 2 lb.
Find the unit price of each and choose the better deal.
Kidney beans
Lima beans

Tags

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image
Daisy sour cream $1.49 for 8 oz.
or
Kraft sour cream $2.55 for 16 oz.
Find the unit price of each and choose the better deal.
Daisy
Kraft

Tags

CCSS.6.NS.B.2

CCSS.6.NS.B.3

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

A Hummer that gets 300 miles on 20 gallons of gas or a Camry that gets 495 miles of 15 gallons of gas. Which is the better deal?
Hummer
Camry

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Babysitting for 8 hours and making $72.00 or babysitting for 6 hours and making $57.00. Which is the better deal?
8 hours
6 hours

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?