Ratios, Rates, Unit Rates, Proportions Test Review
Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Practice Problem
•
Medium
+11
Standards-aligned
Kierstin Kipreos
Used 14+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
30 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
You travel 150 miles on 5 gallons. How far did you travel per gallon?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
If Justin ordered 5 ice cream bars for $12.25, how much was each ice cream bar?
Tags
CCSS.6.NS.B.3
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
In an animal shelter, there are 5 dogs for every 20 cats. Which rate best represents the relationship between dogs and cats?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
The car travels 440 miles in 8 hours. What is the unit rate?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Hamburger sells for 3 pounds for $6. If Alicia buys 10 pounds of hamburger, how much will she pay?
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Mr. Foster drove 160 kilometers in 2 hours. What is the distance he can travel in 6 hours?
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
An eight pack of juice boxes costs $4.79, and a 12 pack of juice boxes cost $6.59. Use this information to calculate the better buy.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
26 questions
Measurement Mixed Conversions
Quiz
•
6th - 7th Grade
25 questions
Expanding Brackets (Easier)
Quiz
•
6th - 8th Grade
25 questions
KOORDINAT TAHUN 6
Quiz
•
6th Grade - University
25 questions
MULTIPLICACIONS
Quiz
•
6th Grade
30 questions
Hidden Figures Movie Quiz
Quiz
•
6th - 8th Grade
25 questions
CEM Math Review 2 SY 2024-2025
Quiz
•
4th Grade - University
25 questions
Quiz Toán Học Cơ Bản
Quiz
•
3rd Grade - University
25 questions
Mengenal Pecahan, Menyajikan Pecahan, dan Pecahan Senilai
Quiz
•
4th - 6th Grade
Popular Resources on Wayground
10 questions
Honoring the Significance of Veterans Day
Interactive video
•
6th - 10th Grade
9 questions
FOREST Community of Caring
Lesson
•
1st - 5th Grade
10 questions
Exploring Veterans Day: Facts and Celebrations for Kids
Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Veterans Day
Quiz
•
5th Grade
14 questions
General Technology Use Quiz
Quiz
•
8th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Circuits, Light Energy, and Forces
Quiz
•
5th Grade
19 questions
Thanksgiving Trivia
Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Percent of a Number
Quiz
•
6th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
One step Equations
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Unit Rate
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
6th Grade
15 questions
5.4 The Distributive Property
Quiz
•
6th Grade
15 questions
Equivalent Ratios
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Solving Proportions
Quiz
•
5th - 7th Grade
