Math 7 - Real-World Algebraic Equations Word Problems

Math 7 - Real-World Algebraic Equations Word Problems

7th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Real World Algebraic Equation One Step

Real World Algebraic Equation One Step

6th Grade - University

18 Qs

Real World Algebraic Problems

Real World Algebraic Problems

6th Grade - University

15 Qs

Solving Equations - Word Problems

Solving Equations - Word Problems

7th - 8th Grade

16 Qs

Subtracting Integers

Subtracting Integers

7th Grade

20 Qs

integer practice

integer practice

7th Grade

16 Qs

Measurement Conversions Customary

Measurement Conversions Customary

5th Grade - University

20 Qs

Length Metric and Customary

Length Metric and Customary

5th Grade - University

15 Qs

Dilations and Similarity

Dilations and Similarity

6th - 8th Grade

20 Qs

Math 7 - Real-World Algebraic Equations Word Problems

Math 7 - Real-World Algebraic Equations Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

CCSS
6.EE.B.6, HSA.CED.A.3, 8.F.B.4

+8

Standards-aligned

Created by

Peter Zantop

Used 613+ times

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Zach works on cars. He charges $35 for each car plus $7 per hour. Write an equation that represents this scenario if Idris's car bill was $63.

7x + 35 = 63
7x = 63
7x - 35 = 63
35x + 7 = 63

Tags

CCSS.6.EE.A.2

CCSS.6.EE.B.6

CCSS.6.EE.B.7

CCSS.6.EE.C.9

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Sarojini is going to the carnival to ride the rides. It costs $20 to get into the carnival and ride tickets are $0.50 each. Write an equation that represents this scenario if she spends $35 in all.

.50x + 20 = 35
.50x = 35
.50 + 20x = 35 
.50x - 20 = 35

Tags

CCSS.6.EE.A.2

CCSS.6.EE.B.6

CCSS.6.EE.B.7

CCSS.6.EE.C.9

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

The symbolic manipulation steps in solving 5b - 6 = 24 are: 

Add 6 to both sides and divide both sides by 5
Add 6 to both sides and multiply both sides by 5
Subtract 6 from both sides then multiply both sides by 5
Subtract 6 from both sides then divide both sides by 5

Tags

CCSS.6.EE.A.3

CCSS.6.EE.B.5

CCSS.6.EE.B.6

CCSS.6.EE.B.7

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

An Uber charges $3, plus $1.50 for each mile traveled.  Sam rode in the Uber from their home to the airport and was charged $30.  How many miles does Sam live from the airport?

18 miles
20 miles
22 miles

Tags

CCSS.6.EE.B.5

CCSS.6.EE.B.6

CCSS.6.EE.B.7

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

WRITE AN EQUATION

Harper had $24 to spend on seven pencils. After buying them she had $10. How much did each pencil cost?

24-10=7x

24+7x=10

10+7x=24

10+x=14

Tags

CCSS.6.EE.B.6

CCSS.6.EE.B.7

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

WRITE AN EQUATION
Aiyana had some candy to give to her four cousins. She first took ten pieces for herself and then evenly divided the rest among her cousins. Each child received two pieces. Write the equation to solve this question correctly.

(x-10)/4=2
x-10/4=2
x-10=2(4)
2(x-10)=4

Tags

CCSS.6.EE.B.6

CCSS.6.EE.B.7

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

After paying $3.32 for a sandwich, Sabiha has $19.79. How much money did she start with? Which equation could you use to solve this problem?

3.32s = 19.79

s - 19.97 = 3.32

s - 3.32 = 19.79

Tags

CCSS.6.EE.B.6

CCSS.6.EE.B.7

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?