Module 7 Review

Module 7 Review

6th Grade

18 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit Rate

Unit Rate

6th - 7th Grade

20 Qs

Math 6 - Lesson 5.5 Unit Rates

Math 6 - Lesson 5.5 Unit Rates

6th Grade

20 Qs

Rates

Rates

5th - 6th Grade

20 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th - 7th Grade

16 Qs

Converting Measurements

Converting Measurements

6th Grade

20 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th Grade

15 Qs

SOL 6.12

SOL 6.12

5th - 6th Grade

20 Qs

Module 7 Review

Module 7 Review

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Easy

CCSS
5.MD.A.1, 6.RP.A.2, 7.G.A.1

+7

Standards-aligned

Created by

Amanda Maltese

Used 87+ times

FREE Resource

18 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?

$8 per pound

$35 per pound

$5 per pound

$0.125 per pound

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

A cashier at the grocery store rung up 2 customers in 8 minutes. At this rate, how many customers can he ring up in 30 minutes?

16 customers

10.5 customers

7.5 customers

14 customers

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

After 3 hours, Ernie had travelled 195 miles. If he travels at a constant speed, how far will he have travelled after 5 hours?

400 miles

325 miles

575 miles

650 miles

Tags

CCSS.HSF-LE.A.1B

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

It cost me $46.80 to fill my 13-gallon gas tank. What was the price of gas per gallon?

$3.60

$3.55

$3.40

$3.50

Tags

CCSS.6.NS.B.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

If Maya makes $10 an hour at her after school job, how many hours will it take her to earn $150?

10 hours

1.5 hours

15 hours

20 hours

Tags

CCSS.6.EE.B.7

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Ms. Guerra's jeep weighs 1.5 tons.  What is the weight of her car in pounds?
2,000 pounds
2,500 pounds
3,000 pounds
4,000 pounds

Tags

CCSS.5.MD.A.1

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Chisom made 36 pints of lemonade for a class party.  How many gallons of lemonade did she make?
9
6
4 1/2 
2 1/2

Tags

CCSS.5.MD.A.1

CCSS.5.MD.C.5

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?