Unit Rates and Percentages

Unit Rates and Percentages

6th - 7th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Practical Math - Mental Calculation Practice

Practical Math - Mental Calculation Practice

6th Grade

20 Qs

Equivalent Fractions (Reducing)

Equivalent Fractions (Reducing)

7th - 8th Grade

16 Qs

3-D Geometry

3-D Geometry

7th Grade

16 Qs

Classification of Numbers

Classification of Numbers

7th Grade

10 Qs

Revision

Revision

6th Grade

12 Qs

Matematika kelas 6 Abdullah bin Mas'ud

Matematika kelas 6 Abdullah bin Mas'ud

6th Grade

10 Qs

7th Grade Math - Test Review (Algebra)

7th Grade Math - Test Review (Algebra)

7th Grade

15 Qs

Proportion Word Problems

Proportion Word Problems

6th Grade

10 Qs

Unit Rates and Percentages

Unit Rates and Percentages

Assessment

Quiz

Mathematics

6th - 7th Grade

Practice Problem

Medium

CCSS
6.RP.A.3B, 6.RP.A.3C, 6.NS.B.3

+2

Standards-aligned

Created by

Matt Johnson

Used 49+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

Apples cost $1.50 per pound. How many pounds of apples can you buy for $7.50?

4 pounds

5 pounds

6 pounds

3 pounds

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

Apples cost $1.50 per pound. How much would 15 pounds of apples cost?

$10

$22.50

$225.00

$15

Tags

CCSS.6.NS.B.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

A car travels 110 miles at a contant speed for 2 hours. What is its speed in miles per hour?

82.5 mph

27.5 mph

110 mph

55 mph

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

A kangaroo hops 2 kilometers in 3 minutes. At this rate how long does it take the kangaroo to travel 5 kilometers?

6 minutes

6.5 minutes

7 minutes

7.5 minutes

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

Movie tickets cost $27 for 3. How much for one?

$9

$24

$81

$30

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

3 Movie tickets cost $30. How many tickets can you buy for $1?

33

90

10

0.1

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

If there are 8 fluid ounces in a cup, how many cups are in a fluid ounce?

8 cups

0.125 (or 1/8) cup

2 cups

16 cups

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?