Solving 2 Step Equations

Solving 2 Step Equations

7th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Literal Equations

Literal Equations

7th - 10th Grade

9 Qs

Solving 2 step Equations

Solving 2 step Equations

7th Grade

10 Qs

Mod 6 Review Quizziz 7M

Mod 6 Review Quizziz 7M

7th Grade

15 Qs

Solving Equations

Solving Equations

7th - 9th Grade

15 Qs

Solving One-Step Equations

Solving One-Step Equations

5th - 7th Grade

15 Qs

Two Step Equations

Two Step Equations

7th - 9th Grade

15 Qs

Equations

Equations

7th Grade

15 Qs

One-Step Equations

One-Step Equations

7th Grade

13 Qs

Solving 2 Step Equations

Solving 2 Step Equations

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Medium

CCSS
7.EE.B.4A, 6.EE.B.7, HSA.CED.A.3

+3

Standards-aligned

Created by

Kelly Argenziano

Used 273+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

x - 62 = 123
How should you show your work to isolate the variable and solve the equation?
Add 62 to each side. 
Subtract 62 from each side.
Multiply each side by 62.
Add 123 to each side.

Tags

CCSS.6.EE.B.7

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

15 = 2a + 7
2
4
12
14

Tags

CCSS.7.EE.B.4A

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

3c + 5 = 23
c = 3
c = 6
c = 7
c = 18

Tags

CCSS.7.EE.B.4A

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Solve   -3x + 5 = -16
9
8
-7
7

Tags

CCSS.7.EE.B.4A

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

WRITE AN EQUATION

Aliyah had $24 to spend on seven pencils. After buying them she had $10. How much did each pencil cost?

24-10=7x

7x- 24=10

7x+ 10=24

10+x=14

Tags

CCSS.6.EE.B.6

CCSS.6.EE.B.7

CCSS.6.EE.C.9

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

WRITE AN EQUATION
331 students went on a field trip. Six buses were filled and 7 students traveled in cars. How many students were in each bus?
331=7x+6
331=13x
331=6x+7
331-7=6x

Tags

CCSS.6.EE.A.2

CCSS.6.EE.B.6

CCSS.6.EE.B.7

CCSS.6.EE.C.9

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

WRITE AN EQUATION
You bought a $5 magazine and four
erasers. You spent a total of $25. How
much did each eraser cost?
5+x=25
5+4x=25
5x=25
23-5=4x

Tags

CCSS.HSA.CED.A.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?