Unit Rates & Percentages

Unit Rates & Percentages

6th Grade

8 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Decimal Ops Pre-Test

Decimal Ops Pre-Test

6th - 7th Grade

10 Qs

Measurement Conversions

Measurement Conversions

4th - 6th Grade

10 Qs

Measurement Systems (Conversion Factors)

Measurement Systems (Conversion Factors)

6th Grade

12 Qs

Customary Units of Capacity Practice

Customary Units of Capacity Practice

4th - 6th Grade

11 Qs

3.18 Measurement Day 1

3.18 Measurement Day 1

6th Grade

10 Qs

Customary Units Conversion

Customary Units Conversion

6th Grade

12 Qs

Unit Conversions

Unit Conversions

3rd - 8th Grade

10 Qs

Percentages and Rates

Percentages and Rates

6th Grade

8 Qs

Unit Rates & Percentages

Unit Rates & Percentages

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Medium

CCSS
5.NBT.B.6, 5.MD.A.1, 7.EE.B.4

+8

Standards-aligned

Created by

Amber Thomas

Used 41+ times

FREE Resource

8 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

30 is 10% of what number?

90

3

300

3000

Tags

CCSS.7.EE.B.4

CCSS.7.RP.A.2

CCSS.7.RP.A.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

There were 90 days in the first semester of Margaret’s school year. If she brought her lunch to school 30% of the time, how many days did she bring her lunch during the first semester?

30

60

47

27

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

50% of what number is 12?

24

12

6

36

Tags

CCSS.5.NF.B.4

CCSS.5.NF.B.5

CCSS.5.NF.B.6

CCSS.5.OA.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Angel buys a 12-pack of granola bars for $9.

What is the unit price?

$0.75

$0.80

$1.33

$1.20

Tags

CCSS.5.NBT.B.6

CCSS.5.NBT.B.7

CCSS.5.NF.B.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Sharon typed 372 words in 6 minutes.

What is her typing rate, in words per minute?

Enter answer below

50

62

12

64

Tags

CCSS.5.NBT.B.6

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

How many gallons are in 20 quarts?


1 gallon = 4 quarts

5

4

24

Tags

CCSS.5.MD.A.1

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Jen buys 4 tires for $272

What is the cost of 1 tire?

54

68

73

60

Tags

CCSS.5.NBT.B.6

CCSS.5.NF.B.3

8.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Molly ran a race that was 10 kilometers long. Approximately how many miles did she run?


1 kilometer ≈ .62 miles

62

0.8

6.2

8

Tags

CCSS.5.MD.A.1