You have 3 nickels and 5 quarters in your pocket. What is the ratio of quarters to nickels?
Proportional Reasoning Review

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard

Mrs. Oliver
Used 9+ times
FREE Resource
41 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
3 : 5
3 : 8
5 : 3
5 : 8
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
You have 11 dimes and 33 quarters. Write the ratio of quarters to dimes in simplest form.
33 : 44
3 : 1
11 : 33
1 : 3
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Choose the ratio that is equivalent to the ratio 3 : 2.
4 : 3
6 : 2
3 : 4
6 : 4
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Choose the ratio that is equivalent to
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
A car can travel 28 miles per gallon. How far can it travel on 8 gallons of gas?
224 miles
28 miles
4 miles
8 miles
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
A 6 ounce bottle of juice costs $0.96. What is the unit rate?
$5.76
$6.96
$0.96
$0.16
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
An 8 ounce bottle of juice costs $1.12. What is the unit rate?
$9.12
$0.14
$1.12
$0.12
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
40 questions
Whole Numbers and Decimals Test Review

Quiz
•
5th - 6th Grade
36 questions
Basic Customary Measurement Conversions

Quiz
•
6th Grade - University
40 questions
Unit Rate Practice

Quiz
•
6th Grade
41 questions
Unit Rates & Conversions

Quiz
•
6th Grade
36 questions
Unit Rate with Fractions

Quiz
•
6th - 8th Grade
38 questions
6th Math STAAR Reference Chart

Quiz
•
6th Grade
45 questions
Rates and Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
40 questions
Proportions

Quiz
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
14 questions
One Step Equations

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Order of Operations (no exponents)

Quiz
•
5th - 6th Grade
12 questions
Order of Operations with Exponents

Quiz
•
6th Grade
10 questions
One Step Equations - No Negatives

Quiz
•
6th Grade