Proportional Reasoning Review

Proportional Reasoning Review

6th Grade

41 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

مسابقة مستشفى إزكي

مسابقة مستشفى إزكي

1st Grade - Professional Development

36 Qs

Review Practice

Review Practice

6th Grade

43 Qs

6th STAAR Review

6th STAAR Review

6th Grade

40 Qs

Gr6 Revision template for T1 exam

Gr6 Revision template for T1 exam

6th Grade

41 Qs

OSOBINE ČETVOROUGLA

OSOBINE ČETVOROUGLA

6th Grade

36 Qs

Práctica de Tablas de Multiplicar

Práctica de Tablas de Multiplicar

1st - 6th Grade

36 Qs

BENTUK POLIGON TAHUN 6

BENTUK POLIGON TAHUN 6

3rd - 6th Grade

46 Qs

Game Matematika 2

Game Matematika 2

6th Grade

40 Qs

Proportional Reasoning Review

Proportional Reasoning Review

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Practice Problem

Hard

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3B, 7.RP.A.2B

+18

Standards-aligned

Created by

Mrs. Oliver

Used 11+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

41 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

You have 3 nickels and 5 quarters in your pocket. What is the ratio of quarters to nickels?

3 : 5

3 : 8

5 : 3

5 : 8

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

You have 11 dimes and 33 quarters. Write the ratio of quarters to dimes in simplest form.

33 : 44

3 : 1

11 : 33

1 : 3

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Choose the ratio that is equivalent to the ratio 3 : 2.

4 : 3

6 : 2

3 : 4

6 : 4

Tags

CCSS.6.RP.A.3A

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Choose the ratio that is equivalent to  318\frac{3}{18}  

 635\frac{6}{35}  

 212\frac{2}{12}  

 950\frac{9}{50}  

 15\frac{1}{5}  

Tags

CCSS.6.RP.A.3A

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

A car can travel 28 miles per gallon. How far can it travel on 8 gallons of gas?

224 miles

28 miles

4 miles

8 miles

Tags

CCSS.3.OA.A.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

A 6 ounce bottle of juice costs $0.96. What is the unit rate?

$5.76

$6.96

$0.96

$0.16

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

An 8 ounce bottle of juice costs $1.12. What is the unit rate?

$9.12

$0.14

$1.12

$0.12

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?