Money problems

Money problems

4th - 6th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

dividing decimals

dividing decimals

5th Grade

12 Qs

Decimal Operations Quiz

Decimal Operations Quiz

5th Grade

10 Qs

Multiplying Decimals B

Multiplying Decimals B

3rd - 5th Grade

8 Qs

Add, Subtract, Multiply & Divide Decimals

Add, Subtract, Multiply & Divide Decimals

5th Grade

11 Qs

Word Problems with Variables

Word Problems with Variables

4th Grade

10 Qs

Decimal Word Problems

Decimal Word Problems

5th Grade

15 Qs

decimal operations

decimal operations

6th - 7th Grade

10 Qs

NF.5, NF.6 and NF.7 Study Guide

NF.5, NF.6 and NF.7 Study Guide

4th Grade

13 Qs

Money problems

Money problems

Assessment

Quiz

Mathematics

4th - 6th Grade

Medium

Created by

Molly Atkins

Used 371+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Joe wanted to buy some ice creams. He had $18.00 and each ice cream cost $2.50. How many ice creams could he buy?

6

7

8

9

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Charlie had $22.00 and wanted to buy some packets of chips. Each packet costs $3.50. How many packets of chips can she buy?

3

4

5

6

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Izzy had $8.00. She wanted to buy some lollipops. Each lollipop costs $0.50. How many lollipops could she buy?

16

7

20

14

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Amy wants to buy some chocolates. Each chocolate cost $4.50. She has $16.00 to spend. How many chocolates can she buy?

3

5

4

7

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Tom has $17.00 to spend. He wants to buy some cupcakes. Each cupcake costs $2.50. How many cupcakes can he buy?

6

7

4

5

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Caitlin has $12.00 to spend. She wants to buy some lolly bags. Each lolly bag costs $1.00. How many lolly bags could she buy?

6

11

15

12

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Danielle wants to buy some slices of pizza. Each pizza slice costs $3.50. She has $15.00 to spend. How many slices of pizza can she buy?

5

3

4

6

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?