Ratios, Rates and Unit Rate (Check for Understanding)

Ratios, Rates and Unit Rate (Check for Understanding)

6th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit 1 - 4 Review

Unit 1 - 4 Review

6th Grade

18 Qs

Ratios and Proportions

Ratios and Proportions

6th Grade

20 Qs

Ratios Review

Ratios Review

6th Grade

18 Qs

Rates, Ratios, Unit Rate and Percent Review

Rates, Ratios, Unit Rate and Percent Review

6th - 8th Grade

18 Qs

Skill 3-4 Quizziz

Skill 3-4 Quizziz

6th - 7th Grade

14 Qs

Understanding Ratios

Understanding Ratios

6th Grade

15 Qs

Ratios, Rates, Unit Rates

Ratios, Rates, Unit Rates

6th - 8th Grade

20 Qs

Ratio and Proportional Relationships

Ratio and Proportional Relationships

6th Grade

10 Qs

Ratios, Rates and Unit Rate (Check for Understanding)

Ratios, Rates and Unit Rate (Check for Understanding)

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Medium

Created by

Ms. Ziegler

Used 16+ times

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which best describes the unit rate formula?

(*hint: the speed limit signs)

Time over quantity

Quantity over time squared

Quantity squared over time

Quantity over time

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

If it takes you an hour to bike 20 miles, what is your unit rate?

an hour per mile

20 miles per hour

40 miles per hour

1 mile per hour

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

If you are driving at 65 miles per hour, how long will it take you to go 130 miles?

2 hours

5 hours

1 hour

All day

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Jordan has 3 blue marbles and 8 red marbles. What is the ratio of blue marbles to red marbles?

3:3

3:5

3:8

3:11

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which statement describes a unit rate?

Sara ate 1 cookie

Sara is driving 16 miles

Sara is driving 30 miles per 1 hour

Sara ate 3 crackers and 1 apple

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which of these describes the unit rate?

a unit of measure

a fraction with a numerator of one

a fraction with a denominator of one

a proportion

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Josh bought a pizza with eight slices of pizza for $12. What is the cost of a slice of pizza?

$12

$3

$1

$1.50

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?