Unit rate as slope

Quiz
•
Mathematics
•
8th Grade
•
Medium
+12
Standards-aligned
Laura Hernandez
Used 273+ times
FREE Resource
26 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Tags
CCSS.8.F.B.4
CCSS.HSF.LE.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Tags
CCSS.6.NS.B.2
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Dev keeps a record in graph form of how far his car travels and the number of gallons of gasoline it uses.
What is the unit rate of the graph?
64
128
32
16
Tags
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Tags
CCSS.7.RP.A.2D
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
A store has 120 customers in 6 hours. What is the unit rate in customers per hour?
16 customers per hour
12 customers per hour
20 customers per hour
15 customers per hour
Tags
CCSS.6.NS.B.2
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?
$.50 per pound
$1.25 per pound
$3 per pound
$2.50 per pound
Tags
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.1
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
21 questions
8th STAAR Mixed Practice #1

Quiz
•
8th Grade
27 questions
Unit Rate - Better Buy

Quiz
•
6th - 8th Grade
29 questions
Proportional Reasoning

Quiz
•
6th - 9th Grade
25 questions
7th Grade Math Review3 Unit Rate

Quiz
•
7th - 8th Grade
21 questions
Slope and Rate

Quiz
•
7th - 9th Grade
22 questions
Lines in Context

Quiz
•
7th - 9th Grade
25 questions
Topic 5 Ratio and Rate

Quiz
•
6th - 8th Grade
25 questions
Constant of Proportionality, Unit Rates, and Constant Rates

Quiz
•
7th Grade - University
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade