Writing Linear Equations

Writing Linear Equations

7th - 9th Grade

35 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Equations for Real-life Situations

Equations for Real-life Situations

7th - 9th Grade

30 Qs

Slope review

Slope review

8th - 10th Grade

40 Qs

Problem Solving with Slope

Problem Solving with Slope

8th Grade

33 Qs

Functions Review

Functions Review

8th Grade

35 Qs

Review linear functions

Review linear functions

9th Grade

32 Qs

Linear Functions Quiz 4

Linear Functions Quiz 4

9th Grade

30 Qs

 Thursday 3/6 Quizizz Word Problems

Thursday 3/6 Quizizz Word Problems

9th Grade

39 Qs

Review for Unit 3 Test-Linear Functions

Review for Unit 3 Test-Linear Functions

8th - 9th Grade

37 Qs

Writing Linear Equations

Writing Linear Equations

Assessment

Quiz

Mathematics

7th - 9th Grade

Medium

CCSS
HSA.SSE.A.1, HSA.CED.A.2, HSA.CED.A.1

+19

Standards-aligned

Created by

Kimberly Shorb

Used 11+ times

FREE Resource

35 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

If chocolate chip cookies cost $3.00 per cookie plus $2 for boxing them up in a decorated box, what would the expression be?

3 + 2x

3x + 2

3x + 2x

5x

Tags

CCSS.HSA-SSE.A.1A

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

A plumber charges $50 to make a house call plus $40 for each hour worked. What is the expression and what does he make if he worked 5 hours?

50x + 40; $290

50x + 40x; $450

50 + 40x; $250

90x; $450

Tags

CCSS.HSA-SSE.A.1A

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

What could this represent? 7x + 2 = 30

Buying pet turtles for $7 each plus two cans of turtle food cost $30.

Seven bags of candy plus 2 extra snickers bars equals 30 dollars.

Two yoyos plus seven frisbees is thirty cents.

Buying seven calculators plus $2 per bundle of pencils is $30.

Tags

CCSS.HSA.CED.A.1

CCSS.HSA.REI.A.1

CCSS.HSA.REI.B.3

CCSS.HSA.SSE.A.1

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Your class won the donut party and when Ms. Byrd went to pick up the donuts she was happy to find out they gave her an educator discount of $3. Ms. Byrd spent $34.50 for donuts for your class of 25 students. How much was each donut?

$2

$1

$1.50

$2.50

Tags

CCSS.HSA.CED.A.1

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

If you went to Six Flags with your Algebra 1 class and Ms. Byrd said to bring at least $25.

x < 25

x < 25

x > 25

x > 25

Tags

CCSS.6.EE.B.5

CCSS.6.EE.B.8

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Mallory bought pizza and soda for a party. If she spent $12.57 on the sodas and $10.95 for each pizza, how many pizzas did she buy if her total is $89.22?

10.95x + 12.57 = 89.22

12.57x + 10.95 = 89.22

89.22x -10.95 = 12.57

12.57 + 10.95 = 89.22

Tags

CCSS.7.EE.B.4A

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Lance is buying new things for his room. He wants some posters and a new rug. He spent $44.50 total. If the rug costs $27 and the posters cost $2.50 each, how many did he buy?

44.5 = 2.5x - 27

44.5 - 2.5 = 27x

27x + 2.5 = 44.5

2.5x + 27 = 44.5

Tags

CCSS.HSA.CED.A.1

CCSS.HSA.REI.B.3

CCSS.HSA.SSE.A.1

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?