Test 3 Review

Test 3 Review

7th Grade

19 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Dollars and Coins Up to $20

Dollars and Coins Up to $20

2nd Grade - University

15 Qs

Pennies, Nickels, Dimes, Quarters

Pennies, Nickels, Dimes, Quarters

2nd Grade - University

15 Qs

Money Cents

Money Cents

3rd Grade - University

20 Qs

counting money

counting money

7th - 12th Grade

15 Qs

Compound Probability

Compound Probability

7th - 9th Grade

19 Qs

Money Math Station

Money Math Station

7th Grade

20 Qs

Counting Quarters and Dimes

Counting Quarters and Dimes

2nd Grade - University

17 Qs

Counting Money Penny, Nickel, Dime

Counting Money Penny, Nickel, Dime

2nd Grade - University

20 Qs

Test 3 Review

Test 3 Review

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Medium

Created by

Roberto Botello

Used 51+ times

FREE Resource

19 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Sophie can type 128 words in 3 minutes. How many minutes will it take her to type 576 words?

13.5 mins

20 mins

15 mins

21 mins

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

A gear rotates 8 times every 15 seconds. Based on this information, which of the following could NOT be true?

A. The gear rotates 48 times in 90 seconds

B. The gear rotates 32 times in one minute

C. The gear rotates 16 times in 30 seconds

D. The gear rotates 24 times in 60 seconds

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

A package of 12 cans of black beans cost $6.84. What is the cost of one can of black beans?

$ .40

$ .50

$ .57

$ .55

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Estimate the following percentages of 60

10% = ___________________

25% = ___________________

50% = ___________________

35% = ___________________

5, 10, 15, 20

6, 15, 30, 21

6, 15, 35, 40

6, 15, 30, 20

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

A sweater is marked 30% off during an end of the season sale. If the sweater was originally $56.00, how much was the sweater on sale for?

$40

$32.90

$39.20

$57.20

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

A gallon of milk cost $2.79 in 2000. In 2015 it cost $3.98. What was the percent increase in the price of milk?

40 %

39.5 %

42.7 %

32 %

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image

How many of each type of coin was in the bag?

24 Pennies, 7 Nickels, 6 Dimes, 13 Quarters

20 Pennies, 10 Nickels, 15 Dimes, 15 Quarters

24 Pennies, 6 Nickels, 7 Dimes, 13 Quarters

24 Pennies, 19 Nickels, 8 Dimes, 13 Quarters

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?