Sophie can type 128 words in 3 minutes. How many minutes will it take her to type 576 words?
Test 3 Review

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Medium
Roberto Botello
Used 51+ times
FREE Resource
19 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
13.5 mins
20 mins
15 mins
21 mins
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
A gear rotates 8 times every 15 seconds. Based on this information, which of the following could NOT be true?
A. The gear rotates 48 times in 90 seconds
B. The gear rotates 32 times in one minute
C. The gear rotates 16 times in 30 seconds
D. The gear rotates 24 times in 60 seconds
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
A package of 12 cans of black beans cost $6.84. What is the cost of one can of black beans?
$ .40
$ .50
$ .57
$ .55
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Estimate the following percentages of 60
10% = ___________________
25% = ___________________
50% = ___________________
35% = ___________________
5, 10, 15, 20
6, 15, 30, 21
6, 15, 35, 40
6, 15, 30, 20
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
A sweater is marked 30% off during an end of the season sale. If the sweater was originally $56.00, how much was the sweater on sale for?
$40
$32.90
$39.20
$57.20
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
A gallon of milk cost $2.79 in 2000. In 2015 it cost $3.98. What was the percent increase in the price of milk?
40 %
39.5 %
42.7 %
32 %
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
How many of each type of coin was in the bag?
24 Pennies, 7 Nickels, 6 Dimes, 13 Quarters
20 Pennies, 10 Nickels, 15 Dimes, 15 Quarters
24 Pennies, 6 Nickels, 7 Dimes, 13 Quarters
24 Pennies, 19 Nickels, 8 Dimes, 13 Quarters
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
20 questions
Dollars and Coins Up to $20

Quiz
•
2nd Grade - University
15 questions
Pennies, Nickels and Dimes

Quiz
•
2nd Grade - University
15 questions
Pennies, Nickels, Dimes, Quarters

Quiz
•
2nd Grade - University
15 questions
Count Coins

Quiz
•
2nd Grade - University
15 questions
Dimes Nickels And Pennies

Quiz
•
2nd Grade - University
15 questions
Money

Quiz
•
1st Grade - University
15 questions
Counting Money Back Word Problems

Quiz
•
3rd Grade - University
15 questions
Add Quarters, Nickels, Dimes and Pennies

Quiz
•
2nd Grade - University
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade