Rates and Unit Rates

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Medium
Standards-aligned
Carly Blosser
Used 100+ times
FREE Resource
12 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Four pounds of apples cost $3.88. What is the price per pound?
$15.52
$0.97
$1.03
$1.94
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Find the rate if a fitness instructor can do 75 pull-ups in 5 minutes.
5 / 75
75 / 5
75 pull-ups / 5 minutes
75 pull-ups / 1 minute
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Snow fell at a rate of 3/4 of an inch/hour (inch per hour). How much snow fell in a period of 6 hours?
4.5 inches
6 inches
3/4 inch
1/8 inch
Tags
CCSS.4.MD.A.2
CCSS.4.NF.B.4
CCSS.4.OA.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
A car wash uses 50 gallons of water every 40 seconds. How much water does it use per second?
2000 gallons per second
0.8 gallons per second
25 gallons per second
1.25 gallons per second
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Protein bars come in a 4-pack box or a 12- pack box. The 4-pack costs $7.68 and the 12- pack costs $22.32. Which box is the better value?
4-pack
12-pack
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
A speedboat traveling at a constant speed arrives at its destination in 35 minutes. If it traveled 70 miles, then what was the speedboat’s speed?
2 miles per minute
35 miles per minute
0.5 miles per minute
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
What is the hourly wage of the employee above?
$102 per hour
$0.11 per hour
$8.50 per hour
$7.25 per hour
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Unit rates and conversions

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Rates Unit Rates

Quiz
•
6th Grade - University
13 questions
Unit Rates

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates

Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Ratios and Rates

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Comparing Unit Rates (Tables & Word Problems)

Quiz
•
6th Grade
13 questions
Unit Rates

Quiz
•
4th - 6th Grade
15 questions
Rates and Unit Rates

Quiz
•
6th - 9th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
14 questions
One Step Equations

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Order of Operations (no exponents)

Quiz
•
5th - 6th Grade
12 questions
Order of Operations with Exponents

Quiz
•
6th Grade
10 questions
One Step Equations - No Negatives

Quiz
•
6th Grade