Unit 2 Review - 8.8ABC

Quiz
•
Mathematics
•
8th Grade
•
Medium
+1
Standards-aligned
Monica Wyatt
Used 20+ times
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
The equation 7 + 0.3x = 0.25x represents the fees charged by two companies. Which scenario best represents the equation?
Company A charges a one time fee of $0.30 and $7 per piece of candy. Company B charges $0.25 per piece of candy.
Company A charges a one time fee of $7 and $0.25 per piece of candy. Company B charges $0.30 per piece of candy.
Company A charges a one time fee of $7 and $0.30 per piece of candy. Company B charges $0.25 per piece of candy.
Company A charges a one time fee of $7.30 per piece of candy. Company B charges $0.25 per piece of candy.
Tags
CCSS.HSA.CED.A.3
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Target charges $90 to design a room and $10 per hour they are at your house. Walmart charges $80 to design a room and $25 per hour they are at your house. Which equation could be used to find the number of hours for which the cost of both stores is the same?
115h = 90h
h(90 + 10) = h(80 + 25)
90h + 10 = 80h + 25
90 + 10h = 80 + 25h
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Bob has $50 and spends $2.50 every day. Henry has $5 and saves $2.50 every day. Which equation could be used to determine when they have the same amount of money?
50 - 2.50x = 5 - 2.50x
50 - 2.50x = 5 + 2.50x
50x - 2.50 = 5x + 2.50
(50 - 2.50)x = (5 + 2.50)x
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
The inequality shown represents two fees for different cleaning services. Which situation does this inequality represent?
100x + 55 < 140x + 25
Clean House charge a $100 start-up fee and $55 per hour. Get'erDone charges a $140 start-up fee and $25 per hour. After how many hours will Get'erDone cost less than Clean House?
Clean House charge a $55 start-up fee and $100 per hour. Get'erDone charges a $25 start-up fee and $140 per hour. After how many hours will Get'erDone cost less than Clean House?
Clean House charge a $55 start-up fee and $100 per hour. Get'erDone charges a $25 start-up fee and $140 per hour. After how many hours will Get'erDone cost more than Clean House?
Clean House charge a $100 start-up fee and $55 per hour. Get'erDone charges a $140 start-up fee and $25 per hour. After how many hours will Get'erDone cost more than Clean House?
Tags
CCSS.7.EE.B.4B
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Which equation is represented by the model?
-3x - 2 = -5x - 3
-3 - 2x = -5 + 3x
-3x - (-2) = -5x + 3
-3x - 2 = -5x + 3
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Solve the equation pictured
2
2.5
-2.5
-9.5
Tags
CCSS.7.EE.B.4A
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Solve the equation: m + 5 = -2m - 7
-0.4
4
-4
-04
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
10 questions
Inequalities Word Problems

Quiz
•
8th - 10th Grade
10 questions
8th Grade 2.4 Solving Equations with Variable on both sides

Quiz
•
7th - 8th Grade
15 questions
Linear Word Problems

Quiz
•
8th - 9th Grade
13 questions
Multiple Representations of Linear Equations

Quiz
•
6th - 9th Grade
10 questions
Writing Two-Step Equations

Quiz
•
7th - 8th Grade
15 questions
Linear Function Word Problems

Quiz
•
8th - 9th Grade
12 questions
Writing Equations and Inequalities (Variables on both sides)

Quiz
•
8th - 9th Grade
12 questions
Write an equation from a situation

Quiz
•
7th - 9th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade