Unit Rate

Unit Rate

6th - 8th Grade

13 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Distance, Rate and Time

Distance, Rate and Time

5th - 7th Grade

11 Qs

Unit price and constant speed

Unit price and constant speed

6th Grade

10 Qs

Speed, Distance, and Time Formulas

Speed, Distance, and Time Formulas

6th - 8th Grade

15 Qs

Unit Rates with Fractions

Unit Rates with Fractions

7th Grade

13 Qs

Porportional Relationships

Porportional Relationships

7th - 9th Grade

11 Qs

Winter Finals Review

Winter Finals Review

7th Grade

13 Qs

Unit 5: Unit Rates and Measurement Conversions

Unit 5: Unit Rates and Measurement Conversions

6th Grade

18 Qs

IM Grade 6 Unit 3 Review

IM Grade 6 Unit 3 Review

6th Grade

17 Qs

Unit Rate

Unit Rate

Assessment

Quiz

Mathematics

6th - 8th Grade

Medium

Created by

Tia Hutchinson

Used 50+ times

FREE Resource

13 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

What is the unit rate for 18 songs for 30 minutes?

1/4

1/2

3/5

1/5

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

A six-pack of soda is on sale for $2.46. Find the cost of one can.

$0.50

$0.45

$0.38

$0.41

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Seth's family plans to drive 220 miles to drive to their favorite vacation spot. They would like to complete the drive in 4 hours. Find the average speed in miles per hour to make the trip in the desired time.

55 miles per hour

60 miles per hour

65 miles per hour

70 miles per hour

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Jason buys 2 bats for $300. What is the unit rate per bat?

$100

$125

$140

$150

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

The relationship is not directly proportional.

$60

$80

$120

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

If 5 pizzas cost $60, how much will 9 pizzas cost?

$98

$108

$110

$112

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Chandler walks 1/16 km every 10 minutes. How many kilometers can he walk in 1 hour?

2/5 km

3/8 km

5/7 km

2/3 km

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?