Rates and Proportions
Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Practice Problem
•
Medium
+12
Standards-aligned
Megan Martinez
Used 96+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
If Justin ordered 5 ice cream bars for $12.25, how much was each ice cream bar?
Tags
CCSS.6.NS.B.3
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
In an animal shelter, there are 5 dogs for every 20 cats. Which rate best represents the relationship between dogs and cats?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
The car travels 440 miles in 8 hours. What is the unit rate?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Hamburger sells for 3 pounds for $6. If Alicia buys 10 pounds of hamburger, how much will she pay?
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Eric bought 4 pairs of sports socks for $9. How many pairs of socks can he buy for $13.50?
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 5 pts
What mathematical operation does unit rates involve?
Tags
CCSS.7.EE.B.3
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Solve the proportion:
Tags
CCSS.7.RP.A.2B
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
15 questions
Algebra Formulas
Quiz
•
7th - 8th Grade
20 questions
Potencias y Raíces Tema 2
Quiz
•
7th Grade
15 questions
Jerarquía de Operaciones
Quiz
•
7th Grade
10 questions
ukur matematika dasar kita
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Առնչություններ փոփոխական մեծությունների միջև
Quiz
•
7th Grade
13 questions
Upraszczanie wyrażeń algebraicznych
Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
PENILAIAN HARIAN 1 MATEMATIKA 7
Quiz
•
7th Grade
10 questions
Examen razón y proporción
Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
14 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Solving Equations with Variables on Both Sides Review
Quiz
•
8th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
One-Step Inequalities
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Solving Proportions
Quiz
•
5th - 7th Grade
20 questions
Solving One-Step Equations
Quiz
•
6th - 9th Grade
15 questions
One-Step Equations
Quiz
•
7th Grade
15 questions
Subtracting Integers
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Proportional Relationships in Tables, Graphs, and Equations
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Slope Intercept Form
Quiz
•
7th - 8th Grade
15 questions
Solving 2-step equations
Quiz
•
7th Grade
