SOL 6.12 - Unit Rates and Proportional Relationships

SOL 6.12 - Unit Rates and Proportional Relationships

6th - 7th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Proportionality from tables

Proportionality from tables

6th - 7th Grade

13 Qs

Linear Relationships

Linear Relationships

7th Grade

11 Qs

Ratios, Rates, Unit Rates, and Proportional Tables-Honors

Ratios, Rates, Unit Rates, and Proportional Tables-Honors

6th - 7th Grade

15 Qs

7th Grade Ratios and Proportional Relationships

7th Grade Ratios and Proportional Relationships

7th Grade

12 Qs

Rate and Unit Rate

Rate and Unit Rate

7th Grade

10 Qs

Ratios/Rates/Proportions

Ratios/Rates/Proportions

7th Grade

10 Qs

Unit rate and constant rates of change

Unit rate and constant rates of change

7th Grade

15 Qs

Unit Rates/Proportional Tables & Equations

Unit Rates/Proportional Tables & Equations

7th Grade

15 Qs

SOL 6.12 - Unit Rates and Proportional Relationships

SOL 6.12 - Unit Rates and Proportional Relationships

Assessment

Quiz

Mathematics

6th - 7th Grade

Medium

Created by

Angela Pangburn

Used 158+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image

In 20 minutes Harold can eat 4 hot dogs. Which of the following ratios represent the same proportional relationship?

60 to 12

14 to 70

8 to 45

50 to 10

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Given that the ratio of "y to x" in a proportional relationship is 24 to 4, determine which ratio table includes three additional equivalent values.

Media Image
Media Image
Media Image
Media Image

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

A store sees 120 customers in 8 hours. What is the unit rate (in customers per hour)?

16 customers per hour

12 customers per hour

20 customers per hour

15 customers per hour

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Which is the better buy? A 12 pack of Coke for $3.50 or a six pack of Pepsi for $1.80?

The 12 pack of coke

Neither

The 6 pack of Pepsi

They are the same

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

Is this graph proportional?

Yes

No

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

Is this table in proportion?

Yes, they form a proportional relationship.

No, they do not form a proportional relationship.

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image

The ratio of dogs to cats is 1:4. What is the value of B?

2

48

3

4

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?