Multiply or Divide

Multiply or Divide

4th - 6th Grade

18 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Multiplying and Dividing Fractions Word Problems

Multiplying and Dividing Fractions Word Problems

6th Grade

16 Qs

TEKS 5.3L: Dividing Fractions

TEKS 5.3L: Dividing Fractions

5th Grade

21 Qs

Multiply or Divide Fraction (word problems)

Multiply or Divide Fraction (word problems)

5th Grade

20 Qs

Math Key Words

Math Key Words

6th Grade

16 Qs

Multiply or Divide? Fraction and Mixed Number Word Problems

Multiply or Divide? Fraction and Mixed Number Word Problems

6th Grade

14 Qs

9s: Unit rate problems

9s: Unit rate problems

6th - 9th Grade

15 Qs

Multiply or Divide Word Problems (Keywords)

Multiply or Divide Word Problems (Keywords)

5th Grade

15 Qs

Multiplying and Dividing Integers with Word Problems

Multiplying and Dividing Integers with Word Problems

6th Grade - University

14 Qs

Multiply or Divide

Multiply or Divide

Assessment

Quiz

Mathematics

4th - 6th Grade

Medium

CCSS
3.OA.A.3, 6.RP.A.1, 3.OA.C.7

+9

Standards-aligned

Created by

Patricia Egan

Used 137+ times

FREE Resource

18 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Oliver bought 7 bags of candy. Each bag costs $1.50. How much money did he have to pay?

Multiply

Divide

Tags

CCSS.3.OA.A.1

CCSS.3.OA.A.3

CCSS.3.OA.C.7

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Jackie rode her bike around Capaha Park last week. The trail is 8.54 miles long. If she rode around the park 4 times last week, how many miles did she travel in all?

Multiply

Divide

Tags

CCSS.3.OA.A.1

CCSS.3.OA.A.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Sarah bought 5 meters of fabric to make a patchwork quilt. If the fabric was on sale for $6.20 per meter, how much did Sarah spend?

Multiply

Divide

Tags

CCSS.3.OA.A.1

CCSS.3.OA.A.3

CCSS.3.OA.C.7

CCSS.3.OA.D.8

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

If gas costs $2.35 a gallon, and it takes 16.3 gallons to fill up my tank. How much will a tank of gas cost? 
$38.307
$38.31
$6.91
$13.95

Tags

CCSS.3.MD.A.2

CCSS.3.OA.A.3

CCSS.3.OA.B.5

CCSS.3.OA.C.7

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Taylor purchased 8 pounds of salad. If she puts the salad into 4 different containers, how much salad would be in each container?

Multiply

Divide

Tags

CCSS.3.OA.A.2

CCSS.3.OA.A.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Tom went to the store and bought chairs. Each chair cost 5 dollars. How much money did Tom spend for the 4 chairs he bought?

Multiply

Divide

Tags

CCSS.3.OA.A.1

CCSS.3.OA.A.3

CCSS.3.OA.C.7

CCSS.3.OA.D.8

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Abigail planted 30 pumpkin seeds equally in 5 rows. How many pumpkin seeds did Abigail plant in each row?

Multiply

Divide

Tags

CCSS.3.OA.A.2

CCSS.3.OA.A.3

CCSS.3.OA.B.6

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?