You spend $14.00 on four boxes of Fruit Loops. What is the price per unit?
Unit Rates with Pricing 6TH MTH Independent Practice

Quiz
•
Mathematics
•
6th - 7th Grade
•
Easy
Ronald Wiggins
Used 18+ times
FREE Resource
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
$3.25 per unit
$3.50 per unit
$3.75 per unit
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
You spend $9.75 on three boxes of Fruit Loops. What is the price per unit?
$3.25 per unit
$3.50 per unit
$3.75 per unit
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
You spend $15.00 on four boxes of Fruit Loops. What is the price per unit?
$3.25 per unit
$3.50 per unit
$3.75 per unit
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
You spend $8.94 on 3 packs of Oreos. What is the price per unit?
$2.88
$2.98
$2.93
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
You spend $14.65 on 5 packs of Oreos. What is the price per unit?
$2.88
$2.98
$2.93
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
You spend $17.28 on 6 packs of Oreos. What is the price per unit?
$2.88
$2.98
$2.93
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
You spend $5.50 on five Snickers. What is the price per unit?
$1.05
$1.10
$1.15
$1.25
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Rates and Unit Rate

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Comparing Unit Rates (Better Buy)

Quiz
•
7th Grade
16 questions
Prices - Unit cost

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
17 questions
Unit rates and Percents

Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
6th 5-6 Compare Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
16 questions
Unit Rates

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Unit Rate

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
14 questions
One Step Equations

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Order of Operations (no exponents)

Quiz
•
5th - 6th Grade
37 questions
7th Grade Summer Recovery Review

Quiz
•
7th Grade
12 questions
Order of Operations with Exponents

Quiz
•
6th Grade
10 questions
One Step Equations - No Negatives

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Area and Circumference of a Circle

Quiz
•
7th Grade