proportional relationship study guide

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Medium
+14
Standards-aligned
Lindsay Gibson
Used 178+ times
FREE Resource
19 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Find the unit rate: $4.80 for 4 pounds of apples. How much does it cost for 1 pound of apples?
$0.83 per pound
$4.80 per pound
$1.20 per pound
$1.10 per pound
Tags
CCSS.6.NS.B.2
CCSS.6.NS.B.3
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Which statement below accurately represents the graph?
$100 is earned for each hour worked
$200 earned for every 2 hours worked
is the unit rate
$62.50 is earned for every hour worked
$300 is earned after working 4 hours
Tags
CCSS.7.RP.A.2D
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Which situation is best described by the graph shown?
Brooklyn purchases Skittles for $0.75 per bag.
Jessica buys Snickers bars for $1.50 each
Pat pays $0.50 per ride at the fair.
Fran purchases scrunchies for $3.00 each.
Tags
CCSS.8.EE.B.5
CCSS.8.F.B.4
CCSS.8.F.B.5
CCSS.8.SP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
What is the equation?
y = 1/4x
y = 4x
y = x + 4
y = x - 4
Tags
CCSS.6.EE.B.5
CCSS.6.EE.B.6
CCSS.6.EE.C.9
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Find the constant of proportionality in the graph below.
9
4.5
3
1.5
Tags
CCSS.7.RP.A.2B
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
A bag of puff corn contains 355 calories and serves 2.5 people. How many calories are in each serving?
14.2
7
.007
142
Tags
CCSS.6.NS.B.2
CCSS.6.NS.B.3
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
20 questions
Ratios/Rates/Tables and Graphs

Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Proportional Relationships: Tables, Equations, and Graphs

Quiz
•
7th - 8th Grade
20 questions
Proportional Relationships

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Proportionality in Tables, Graphs, and Equations

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Tables and Graphs Proportional Relationships Pretest

Quiz
•
7th Grade
18 questions
Identifying Proportional Relationships

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Proportional Relationships

Quiz
•
7th - 8th Grade
15 questions
Proportions and Constant of Proportionality

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade