Operations with Rational Numbers

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
+3
Standards-aligned
Noni Nyamu
Used 716+ times
FREE Resource
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Nancy spent $44.59 on 5.25 quarts of olive oil. What is the cost of one quart of olive oil? Round to the nearest cent.
$8.38 per quart
$8.49 per quart
$8.57 per quart
$8.92 per quart
Tags
TEKS.MATH.5.3E
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Yuuma applied the steps below to find the product of (–10.2)(–16.4).
Step 1: (–10.2)(–16.4) = (–16.4)(–10.2)
Step 2: = (–16.4)(–10) + (–16.4)(–0.2)
Step 3: = ____________
Step 4: = 167.28
Which expression correctly fills in the blank in Step 3?
(–164) + (–3.28)
164 – 3.28
(–164) + 3.28
164 + 3.28
Tags
TEKS.MATH.7.3B
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
The price of a gallon of gasoline dropped by $0.08 on Wednesday and by 0.25 of that amount on Thursday. Which best represents how the price of a gallon of gasoline changed on Thursday?
–0.32
–0.02
0.02
0.32
Tags
TEKS.MATH.7.3B
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is the difference of –96.43 – (–98.67)?
–195.1
–2.24
2.24
195.1
Tags
TEKS.MATH.7.3B
TEKS.MATH.7.3A
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
In the world’s coldest freezer, sodium gas was cooled to a temperature of 78.5°C below zero and then cooled 194.65°C more. What was the new temperature of the sodium gas?
–273.15°C
–272.7°C
–202.5°C
–116.15°C
Tags
TEKS.MATH.7.3A
TEKS.MATH.7.3B
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
A student has $78 in his checking account. If the student spends $12 on lunch, which number could be combined with the amount left in the account to make zero?
–90
–78
–66
–12
Tags
CCSS.7.EE.B.3
CCSS.7.NS.A.1
CCSS.7.NS.A.3
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is the simplified value of the expression below?
-8 * (-3)
-24
-11
11
24
Tags
TEKS.MATH.7.3B
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Measuring Conversions

Quiz
•
5th Grade - University
15 questions
Math Revision Grade 5

Quiz
•
6th Grade - University
25 questions
Applying Rational Number Operations

Quiz
•
7th Grade
20 questions
7th grade map practice

Quiz
•
6th - 7th Grade
16 questions
EE

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Dot plots

Quiz
•
5th - 7th Grade
18 questions
Solving Proportions

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Dividing a Whole by a Unit Fraction

Quiz
•
5th Grade - University
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade