Ratios, Rates, Percents

Ratios, Rates, Percents

6th Grade

16 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

đề kiểm tra hình lớp 6 (30/11)

đề kiểm tra hình lớp 6 (30/11)

6th Grade

15 Qs

RUNG CHUÔNG VÀNG (P3)

RUNG CHUÔNG VÀNG (P3)

1st - 11th Grade

20 Qs

Procenty - sprawdzian

Procenty - sprawdzian

6th - 7th Grade

18 Qs

Winning Wednesday Quiz 5 - Year 6

Winning Wednesday Quiz 5 - Year 6

6th Grade

12 Qs

Conocimientos Previos

Conocimientos Previos

5th - 10th Grade

15 Qs

Hình thang cân lớp 6

Hình thang cân lớp 6

1st - 6th Grade

12 Qs

M7 procenta 1 %

M7 procenta 1 %

5th - 9th Grade

14 Qs

Comparação de número

Comparação de número

6th Grade

20 Qs

Ratios, Rates, Percents

Ratios, Rates, Percents

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Practice Problem

Medium

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3, 6.NS.B.2

+9

Standards-aligned

Created by

Alena Rodgers

Used 1K+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

16 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Simplify the ratio of
35 : 14

5 : 2
2 : 5
3 : 1
35: 14

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

88 students for 4 classes
How many students per class?

22 students per class
22 classes per student
25 students per class
25 classes per student

Tags

CCSS.6.NS.B.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A bag of marbles comes with 3 blue marbles, 2 red marbles, and 5 yellow marbles. What is the ratio of red to yellow?

2:5
5:3
3:5
5:2

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

At a parking lot,

the ratio of people to cars is 3 : 5

If there are 30 people, how many cars are there?

35

60

18

50

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

The pet shop has 2 dogs, 4 cats, and 5 hamsters. What is the ratio of dogs to all pets?

2:4
2:5
2:11
11:2

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

Lynnette can wash 85 cars in 5 days. How many cars does she wash each day?

475 cars per day

17 cars per day

16 cars per day

15 cars per day

Tags

CCSS.3.OA.A.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

At the market, 8 apples cost $4.72. What is the cost per apple?

$0.63 per apple

$1.54 per apple

$0.59 per apple

$0.58 per apple

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?