Ratios, Rates, Percents
Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Practice Problem
•
Medium
+9
Standards-aligned
Alena Rodgers
Used 1K+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
16 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Simplify the ratio of
35 : 14
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.3
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
88 students for 4 classes
How many students per class?
Tags
CCSS.6.NS.B.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A bag of marbles comes with 3 blue marbles, 2 red marbles, and 5 yellow marbles. What is the ratio of red to yellow?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
At a parking lot,
the ratio of people to cars is 3 : 5
If there are 30 people, how many cars are there?
35
60
18
50
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.3
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
The pet shop has 2 dogs, 4 cats, and 5 hamsters. What is the ratio of dogs to all pets?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Lynnette can wash 85 cars in 5 days. How many cars does she wash each day?
475 cars per day
17 cars per day
16 cars per day
15 cars per day
Tags
CCSS.3.OA.A.3
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
At the market, 8 apples cost $4.72. What is the cost per apple?
$0.63 per apple
$1.54 per apple
$0.59 per apple
$0.58 per apple
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
19 questions
Intervalos
Quiz
•
1st - 10th Grade
11 questions
<<Սասնա ծռեր>> էպոսն ու մաթեմատիկան
Quiz
•
5th - 12th Grade
13 questions
Frações
Quiz
•
5th - 7th Grade
11 questions
Tablas del 6 y 7
Quiz
•
1st - 12th Grade
12 questions
Graniastosłupy
Quiz
•
6th Grade
20 questions
6 сынып Жазықтық, теңсіздік, сан аралығы, модуль
Quiz
•
6th Grade
18 questions
Wyrażenia algebraiczne
Quiz
•
1st - 6th Grade
20 questions
násobek a dělitel
Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
14 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Solving Equations with Variables on Both Sides Review
Quiz
•
8th Grade
Discover more resources for Mathematics
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Exponents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
One step Equations
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Unit Rate
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Solving Proportions
Quiz
•
5th - 7th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Order of Operations
Quiz
•
6th Grade
