Rates, Proportions and Percents Unit Review

Rates, Proportions and Percents Unit Review

7th Grade

21 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

PERBANDINGAN 2

PERBANDINGAN 2

7th Grade

20 Qs

Mastering Positive and Negative Integers

Mastering Positive and Negative Integers

7th Grade

20 Qs

TABLA DE MULTIPLICAR DEL 10 HASTA EL 12

TABLA DE MULTIPLICAR DEL 10 HASTA EL 12

1st - 12th Grade

21 Qs

Me divierto con las Matemáticas LILEGRE 8° y 9° 2020.

Me divierto con las Matemáticas LILEGRE 8° y 9° 2020.

1st Grade - University

20 Qs

add maths (c4)

add maths (c4)

1st - 12th Grade

20 Qs

MQ-1 Integers

MQ-1 Integers

7th Grade

20 Qs

Unit 7 Cutting Edge Pre-Intermediate

Unit 7 Cutting Edge Pre-Intermediate

4th Grade - University

17 Qs

Year 8 Equations

Year 8 Equations

7th - 9th Grade

20 Qs

Rates, Proportions and Percents Unit Review

Rates, Proportions and Percents Unit Review

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Practice Problem

Medium

CCSS
6.RP.A.3C, 6.RP.A.3B, 5.OA.B.3

+3

Standards-aligned

Created by

Jessica Ringler

Used 82+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

21 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Sassy Jeans are $90 a pair. If they are 40% off today, how much will they cost?

$40

$54

$126

$36

Tags

CCSS.6.RP.A.3C

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

The old pool held 70 gallons of water. The new pool holds 20% more than the old one. How much water does the new pool hold?

14 gallons

98 gallons

84 gallons

102 gallons

Tags

CCSS.6.RP.A.3C

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

According to the table, who makes the most money per hour?

Cal

Ann

Bob

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Rare Shoes had a regular price of $95, but Jay found them on sale for 50% off. Including the 8% sales tax, what did Jay pay for the shoes?

$50.00

$55.10

$58.50

$51.30

Tags

CCSS.6.RP.A.3C

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

Use the table to determine how many people it would take to eat 426 grapes.

16

71

6

26

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

A store pays $45 for a radio. The store marks the radio up 30%. What is the selling price for the radio?

$75

105.50

$58.50

$13.50

Tags

CCSS.6.RP.A.3C

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Ted earns $7.50 an hour. How many hours must he work to earn $90?

12

15

8

17

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?