Ratio and Proportion 6th Grade Quiz

Ratio and Proportion 6th Grade Quiz

6th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

year 6 Easter Maths

year 6 Easter Maths

6th Grade

8 Qs

E-learning Math 1-9-2023

E-learning Math 1-9-2023

6th - 8th Grade

10 Qs

Harry Potter Math Quiz

Harry Potter Math Quiz

5th - 6th Grade

11 Qs

Converting Metric Units to English Units

Converting Metric Units to English Units

6th Grade

10 Qs

Spring Training STAAR review

Spring Training STAAR review

5th - 6th Grade

10 Qs

Solving inequalities

Solving inequalities

5th - 6th Grade

15 Qs

Module 5: Operations with Decimals

Module 5: Operations with Decimals

6th Grade

15 Qs

Trimestral Review 5th Grade

Trimestral Review 5th Grade

5th - 6th Grade

15 Qs

Ratio and Proportion 6th Grade Quiz

Ratio and Proportion 6th Grade Quiz

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Practice Problem

Medium

CCSS
6.RP.A.3, 6.RP.A.3B, 3.OA.D.8

+3

Standards-aligned

Created by

Morina HeritageMS

Used 86+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If the ratio of wins to losses is 2:5, and the team won 18 games, how many games did they lose?

40

45

58

50

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

There are 8 pizza and 32 students. What is the ratio of students to pizzas? (hint: simplify)

8 to 32

4 to 1

1 to 4

4 to 16

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A van with seven people drove 423 miles in six hours. About how many miles did they travel each hour?

70 miles

60 miles

50 miles

40 miles

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Ja'Niya filled up her 16 gallon gas tank for $51.84 at Exxon. Rebecca filled up her 13 gallon gas tank for $44.33 at Sheetz. Which statement most accurately compares the gas price?

Ja'Niya had a better deal because 16 gallons is more than 13 gallons

Rebecca got a better deal because she paid less money

Ja'Niya got a better deal because the price per gallon at Exxon is less

Rebecca got a better deal because the price per gallon at Sheetz is less

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Mrs. Shelly paid $3 for 6 muffins and Mrs. Kloske paid $9 for 18 muffins.  

yes, equivalent
no, not equivalent

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which ratio is equivalent to 5 to 4

25 to 20
10 to 12
4 to 5
15 to 8

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Jose swims 3 laps in a pool every 2 minutes. How long would it take him to swim 27 laps?

8 minutes
9 minutes
16 minutes
18 minutes

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy

Already have an account?