MATH STAAR REVIEW 7th Grade - RC 2 (Supporting)

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Zehra Alaca
Used 206+ times
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Mrs. Weber needs 5/8 yard of ribbon for each of the decorative pillows she is making. What is the total number of yards of ribbon she needs to make 16 pillows?
12
10
16⅝
10⅝
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Tareq pays $22.10 for 2.6 pounds of salmon. What is the price per pound of the salmon?
$57.46
$8.50
$19.50
$24.70
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
José paid $47.00 for 4 movie tickets. Each ticket cost the same amount. What was the cost of each movie ticket in dollars and cents?
$12.50
$188
$168
$11.75
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
The total distance a snail travels in feet, y, is directly proportional to the number of minutes
the snail travels, x.
2 feet per minute
0.5 foot per minute
3 feet per minute
0.3 foot per minute
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Lawrence’s father gave him 200 baseball cards. Each week, Lawrence purchases 25 baseball cards to add to his collection.
Which inequality can be used to find w, the number of weeks after starting his collection when Lawrence will have more than 750 baseball cards in his collection?
200w + 25 < 750
25w + 200 < 750
200w + 25 > 750
25w + 200 > 750
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Which number line represents the solution to the inequality −7x − 13 ≥ 8?
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
10 questions
STAAR- 7th Grade Math 2017- Problems 1-10

Quiz
•
7th Grade
12 questions
Solving Multi-Step Inequalities

Quiz
•
7th - 9th Grade
10 questions
Equations and Inequalities

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Solving Inequalities - Addition and Subtraction

Quiz
•
KG - 9th Grade
15 questions
Writing Two-Step Inequalities

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Linear Inequality Word Problems

Quiz
•
7th - 9th Grade
15 questions
Solving Inequalities

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Equations and Inequalities Review

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade