Unit Rates

Unit Rates

6th - 7th Grade

14 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Rate of Change (Graphs)

Rate of Change (Graphs)

7th - 8th Grade

14 Qs

Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

6th - 9th Grade

15 Qs

D=rt and y=kxPractice

D=rt and y=kxPractice

7th Grade

19 Qs

IM Grade 6 Unit 3 Review

IM Grade 6 Unit 3 Review

6th Grade

17 Qs

Speed, Distance, and Time Formulas

Speed, Distance, and Time Formulas

6th - 8th Grade

15 Qs

Purple Quiz

Purple Quiz

5th - 6th Grade

12 Qs

Solving Proportions

Solving Proportions

7th Grade

14 Qs

Porportional Relationships

Porportional Relationships

7th - 9th Grade

11 Qs

Unit Rates

Unit Rates

Assessment

Quiz

Mathematics

6th - 7th Grade

Medium

Created by

Alex Isaacs

Used 14+ times

FREE Resource

14 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

In a week, 13 hens laid 91 eggs. What is the unit rate for eggs per hen?

13 eggs/hen

91 eggs/hen

7 eggs/hen

8 eggs/hen

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

An animal gained 9 pounds steadily over 45 years. What is the unit rate of pounds per year?

0.2 pound/year

5 pounds/year

0.25 pound/year

9 pounds/year

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

A migrating bird flies 1,206 miles in 18 hours. How many miles does it fly in 4 hours?

268 miles

67 miles

18 miles

335 miles

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

If 6 movie tickets cost $72, what is the unit price of the movie tickets?

$6/ticket

$13/ticket

$12/ticket

$14/ticket

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

A 35-pound bag of dog food costs $26.95. A 25-pound bag of dog food costs $19. Which bag of dog food is the better buy?

The 25-pound bag

The 35-pound bag

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

A UPS delivery truck drove 40 miles per hour. It took 3 hours to travel between two towns. What is the distance between the two towns? Use the equation d = rt, where d is distance, r is rate, and t is time.

40 miles

80 miles

120 miles

160 miles

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

On a school field trip, the bus travels 25 miles in 30 minutes. Find the speed of the bus in miles per hour. Use the equation d = rt, where d is distance, r is rate, and t is time.

25 miles/hour

50 miles/hour

30 miles/hour

75 miles/hour

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?