In a week, 13 hens laid 91 eggs. What is the unit rate for eggs per hen?
Unit Rates

Quiz
•
Mathematics
•
6th - 7th Grade
•
Medium
Alex Isaacs
Used 14+ times
FREE Resource
14 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
13 eggs/hen
91 eggs/hen
7 eggs/hen
8 eggs/hen
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
An animal gained 9 pounds steadily over 45 years. What is the unit rate of pounds per year?
0.2 pound/year
5 pounds/year
0.25 pound/year
9 pounds/year
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
A migrating bird flies 1,206 miles in 18 hours. How many miles does it fly in 4 hours?
268 miles
67 miles
18 miles
335 miles
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
If 6 movie tickets cost $72, what is the unit price of the movie tickets?
$6/ticket
$13/ticket
$12/ticket
$14/ticket
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
A 35-pound bag of dog food costs $26.95. A 25-pound bag of dog food costs $19. Which bag of dog food is the better buy?
The 25-pound bag
The 35-pound bag
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
A UPS delivery truck drove 40 miles per hour. It took 3 hours to travel between two towns. What is the distance between the two towns? Use the equation d = rt, where d is distance, r is rate, and t is time.
40 miles
80 miles
120 miles
160 miles
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
On a school field trip, the bus travels 25 miles in 30 minutes. Find the speed of the bus in miles per hour. Use the equation d = rt, where d is distance, r is rate, and t is time.
25 miles/hour
50 miles/hour
30 miles/hour
75 miles/hour
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
10 questions
Distance, Rate, and Time

Quiz
•
6th Grade
14 questions
Rate of Change (Graphs)

Quiz
•
7th - 8th Grade
10 questions
SOL Review 6.12: Proportional Relationships

Quiz
•
6th Grade
10 questions
7th Grade Rates and Unit Rate

Quiz
•
6th - 7th Grade
9 questions
7.RP.1

Quiz
•
7th Grade
16 questions
Unit Rates

Quiz
•
6th - 7th Grade
12 questions
Unit Rate with Fractions (PMS 7th)

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Fraction & Decimal Word Problems

Quiz
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
14 questions
One Step Equations

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Order of Operations (no exponents)

Quiz
•
5th - 6th Grade
37 questions
7th Grade Summer Recovery Review

Quiz
•
7th Grade
12 questions
Order of Operations with Exponents

Quiz
•
6th Grade
10 questions
One Step Equations - No Negatives

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Area and Circumference of a Circle

Quiz
•
7th Grade