Ratios/Rates

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
+3
Standards-aligned
Craig Douglas-Meyers
Used 21+ times
FREE Resource
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Which statement best describes what a ratio is?
A number
A comparison of two quantities using division
A comparison
A comparison of many things
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Which of the following options is a real-life example of a ratio?
12 noodles
4 meatballs : 1 cup of sauce
1 jar of sauce
15 desserts
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.3
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Mr. Keys has 11 Playstation games and 13 Nintendo games. What is the ratio of Playstation games to Nintendo games?
5:7
1 to 3
13/11
11/13
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
45 sec • 1 pt
What is a Ratio?
A comparison of two quantities
A rate with a denominator of one
It is when the only factor the numerator and denominator share is one
Something in math
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Five boxes of candy cost $12.54. What is the unit price of one box?
$2.50
$62.70
$2.51
$0.40
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
My aunt paid $124 for 4 concert tickets. What is the rate for 7 concert tickets?
$210
$264
$217
$224
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Best Buy and Unit Rate

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Unit Rate Review

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Ratio and rates part 1

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Unit Price

Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Unit Rates 6RP

Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Unit rates

Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Ratio tables, unit rates, best buy and graphs

Quiz
•
6th Grade
20 questions
C&S Rates and Unit Rates

Quiz
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
14 questions
One Step Equations

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Order of Operations (no exponents)

Quiz
•
5th - 6th Grade
12 questions
Order of Operations with Exponents

Quiz
•
6th Grade
10 questions
One Step Equations - No Negatives

Quiz
•
6th Grade