Unit Rates

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Medium
+3
Standards-aligned
Jill Natrop
Used 63+ times
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
or
Cheetos $2.24 for 9.75 oz.
Find the unit price of each and choose the better deal.
Tags
CCSS.7.RP.A.1
CCSS.7.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
or
Pepsi $2.49 for 2L
Find the unit price of each and choose the better deal.
Tags
CCSS.7.RP.A.1
CCSS.7.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Tags
CCSS.7.RP.A.1
CCSS.7.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Tags
CCSS.7.RP.A.1
CCSS.7.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Tags
CCSS.7.NS.A.2
CCSS.7.NS.A.3
CCSS.7.RP.A.2
CCSS.7.RP.A.3
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
or
Chips Ahoy $2.50 for 14 oz.
Find the unit price of each and choose the better deal.
Tags
CCSS.7.RP.A.1
CCSS.7.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
or
Butterball Turkey $11.16 for 2 lb.
Find the unit price of each and choose the better deal.
Tags
CCSS.7.RP.A.1
CCSS.7.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Ratios and Unit Price

Quiz
•
6th Grade - University
8 questions
Comparing Unit Rates

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Unit Rate/Complex Fractions

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Proportional Relationships Unit Rate

Quiz
•
7th Grade - University
15 questions
Unit Price

Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Best Buy: Unit Rates

Quiz
•
5th - 7th Grade
9 questions
Unit Rates

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Unit Rate

Quiz
•
7th Grade - University
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade