Lesson 7 Problem Set

Lesson 7 Problem Set

7th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Lesson 2.1 - 2.4 Quiz

Lesson 2.1 - 2.4 Quiz

7th Grade

15 Qs

Ratio

Ratio

7th Grade

10 Qs

Percent Proportions

Percent Proportions

7th Grade

10 Qs

Algebra I - Word Problems

Algebra I - Word Problems

7th - 9th Grade

11 Qs

Addition & Subtraction (Column Method)

Addition & Subtraction (Column Method)

6th - 9th Grade

15 Qs

Vocabulary Unit 4

Vocabulary Unit 4

6th - 7th Grade

10 Qs

Simple Probability & Predictions

Simple Probability & Predictions

7th Grade

10 Qs

Constant of Proportionality

Constant of Proportionality

7th Grade

15 Qs

Lesson 7 Problem Set

Lesson 7 Problem Set

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Medium

Created by

Orianne Hyppolyte-Glover

Used 11+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

 Define the constant of proportionality: 
Bananas are $0.59 per pound.
$0.59
$1.29
$2.99
$5.90

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Bananas are $0.59 per pound
How much will 25 pounds of bananas cost? .
$15.00
$14.75
$14.00
$12.99

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

The dry cleaning fee for 3 pairs of pants is $18.  What is the constant of proportionality?
$54
$6
$21
$15

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

The dry cleaning fee for 3 pairs of pants is $18.  How much will the dry cleaner charge for 11 pairs of pants?
$66
11/$6
$6/11
$54

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

For every $5 that Micah saves, his parents give him $10.  What is the constant of proportionality?
$2
$50
$5
1/2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

For every $5 that Micah saves, his parents give him $10.  If Micah saves $150, how much money will his parents give him?
$250
$25
$300
$275

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Each school year, the seventh graders who study Life Science participate in a special field trip to the city zoo. In 2010, the school paid $1,260 for 84 students to enter the zoo. In 2011, $1,050 for 70 students.  In 2012, $1,395 for 93 students. Is the price the school pays each year proportional to the number of students entering the zoo?
Yes constant is 12
Yes constant is 15
No there is no constant
Yes constant is 10

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?