One step word problems

One step word problems

6th - 7th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit 7: Length, Mass, Volume of Liquid (2)

Unit 7: Length, Mass, Volume of Liquid (2)

6th Grade

10 Qs

Producto de monomios

Producto de monomios

7th Grade

11 Qs

Jumlah Kurang Bilangan Bulat

Jumlah Kurang Bilangan Bulat

7th Grade

10 Qs

Định Lý Pytago

Định Lý Pytago

7th Grade

10 Qs

Matematika bangun ruang Kelas 6

Matematika bangun ruang Kelas 6

7th - 12th Grade

10 Qs

Múltiplos, divisores, primos y compuestos

Múltiplos, divisores, primos y compuestos

6th Grade

10 Qs

分数练习

分数练习

1st - 12th Grade

10 Qs

Latihan #4 - G6 - Term2 - 2022

Latihan #4 - G6 - Term2 - 2022

6th Grade

10 Qs

One step word problems

One step word problems

Assessment

Quiz

Mathematics

6th - 7th Grade

Practice Problem

Hard

CCSS
HSA.CED.A.3, 6.EE.B.6, 6.EE.B.7

+2

Standards-aligned

Created by

Rachel Taylor

Used 3K+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

WRITE AN EQUATION
Last Friday Trevon had $29. Over the
weekend he received some money for cleaning the attic. He now has $41. How much money did he receive?

29+41=x
41-x=29
x+29=41
x-29=41

Tags

CCSS.HSA.CED.A.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

WRITE AN EQUATION
After paying $5.12 for a salad, Norachai has $27.10. How much money did he have before buying the salad?

27.10+5.12=x
27.10-5.12=x
x-5.12=27.10
5.12+x=27.10

Tags

CCSS.HSA.CED.A.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Amy was given an amount of money, m, for a good grades on her report card. She spent $15.00 and now has $25.32. How much money did she get for good grades? Write an equation you could use to solve this problem. Use m as your variable.

m-25.32=15
m/25.32
m-15=25.32
15m=25.32

Tags

CCSS.HSA.CED.A.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Working together, Joy and Steve collected 53 pounds of aluminum cans for recycling. If Joy collected 20 pounds, find the number of pounds, x, that Steve collected. Using x as your variable write an equation to solve.

20x=53
x-20=53
x-53=20
x+20=53

Tags

CCSS.HSA.CED.A.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Robin made $24.00 one weekend and some money, m, the next. She made a total of $65.00. How much money did Robin make the second weekend? Using m as your variable write an equation to solve this problem.

24m=65
m/24=65
m+24=65
m-24=65

Tags

CCSS.HSA.CED.A.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Apples cost $2 per pound. How many pounds of apples can you buy for $20?

a/2 = 20
2a = 20
20/a = 2
2/a = 20

Tags

CCSS.6.EE.B.6

CCSS.6.EE.B.7

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

WRITE AN EQUATION
At a restaurant, Mike and his three friends decided to divide the bill evenly. If each person paid $13 then what was the total bill?

4x=13
x/3=13
13(4)=x
x/4=13

Tags

CCSS.HSA.CED.A.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?