Go Math 6th Grade Unit 3 Review

Go Math 6th Grade Unit 3 Review

6th - 7th Grade

28 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Customary unit conversion

Customary unit conversion

6th Grade

24 Qs

Converting within Measurement Systems

Converting within Measurement Systems

6th Grade

25 Qs

Unit Conversions - Mixed

Unit Conversions - Mixed

5th - 7th Grade

27 Qs

Review of 5.8 & 5.9

Review of 5.8 & 5.9

6th Grade

25 Qs

6 Math IM U4 Dividing Fractions Review

6 Math IM U4 Dividing Fractions Review

6th Grade

25 Qs

Envision 2.0 Topic 11 Math Test

Envision 2.0 Topic 11 Math Test

5th - 6th Grade

25 Qs

2-6 Ratios, Rates, Conversions

2-6 Ratios, Rates, Conversions

6th - 12th Grade

30 Qs

Convert Metric Units

Convert Metric Units

5th - 6th Grade

29 Qs

Go Math 6th Grade Unit 3 Review

Go Math 6th Grade Unit 3 Review

Assessment

Quiz

Mathematics

6th - 7th Grade

Hard

CCSS
5.MD.A.1, 6.RP.A.2, 6.RP.A.3B

+18

Standards-aligned

Created by

Terry Orr

Used 251+ times

FREE Resource

28 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Which ratio is equivalent to 3/4?
4/3
3.4
0.75
6/8

Tags

CCSS.4.NF.A.1

CCSS.4.NF.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Find the unit rate per ounce of a bag of Fritos that costs $2.29 for 9 ounces.
$0.25
$20.61
$1.00
$2.29

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Find the unit rate of one diaper if a box of 35 diapers costs $6.99.
$244.65
$1.00
$6.99
$0.20

Tags

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which is the better buy? a 12 pack of Coke for $3.50 or a six pack of Coke for $1.80?
The 12 pack of Coke
The 6 pack of Coke
Neither
They are the same

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

If there are 24 peaches on the tree and 4 peaches on the ground, what is the ratio of peaches on the ground to total number of peaches?
4/24
4/28
24/4
28/4

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If there are 24 peaches on a tree and 4 on the ground, what is the ratio of peaches on the ground to peaches on the tree?
24.4
4.24
24/4
4/24

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

Convert the following fraction into a decimal.
24/48
24.48
2.4
0.5
2.0

Tags

CCSS.5.NBT.B.7

CCSS.5.NF.B.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?