Multiplying Decimals B

Multiplying Decimals B

3rd - 5th Grade

8 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Decimals Mastery Quiz

Decimals Mastery Quiz

4th Grade - University

10 Qs

Mathematics

Mathematics

2nd - 10th Grade

12 Qs

Ch 4 Quiz

Ch 4 Quiz

3rd - 4th Grade

10 Qs

Mnożenie i dzielenie liczb

Mnożenie i dzielenie liczb

3rd Grade

10 Qs

Are you smart

Are you smart

5th Grade

11 Qs

Mathematics .

Mathematics .

3rd Grade

10 Qs

Racers 07/02/2023

Racers 07/02/2023

5th Grade

10 Qs

Ratio Practice Paper 2

Ratio Practice Paper 2

5th - 6th Grade

10 Qs

Multiplying Decimals B

Multiplying Decimals B

Assessment

Quiz

Mathematics

3rd - 5th Grade

Practice Problem

Hard

CCSS
7.EE.B.3, 5.NBT.B.7, 6.NS.B.3

+1

Standards-aligned

Created by

Jen Magalski

Used 171+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

8 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Haley bought 7.4 pounds of wood chips for her 3 gardens.  Wood chips cost $4.29 per pound.  How much did Haley spend on wood chips?

$31.75
$94.50
$22.2
$317.50

Tags

CCSS.7.EE.B.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Noah orders a coffee on his way to work, Monday through Friday.  Each coffee costs $1.28.  How much does he spend on coffee during one week?

$5.46
$67.00
$6.70
$1.28

Tags

CCSS.5.NBT.B.7

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Jackie bought 4.2 pounds of apples at the orchard.  Apples cost $1.45 per pound.  How much did she pay in total for apples?  How much change did she get back if she paid with a twenty dollar bill?

total = $6.90 and change = $13.91
total = $6.09 and change =  $13.91
total = $4.20 and change = $15.80
total = $42 and change = $20.00

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Henry bought sports drinks to share with his baseball team.  Each drink costs $0.89.  If there are 25 team members, how much did he spend on drinks?

$25.00
$2.25
$89.25
$22.25

Tags

CCSS.6.NS.B.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Giovanni bought 7 packs of trading cards.  Each pack cost him $4.89.  How much did he spend on cards?

$33.54
$34.23
$74.89
$342.30

Tags

CCSS.7.EE.B.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Harrison trained for the track meet by running laps around the track.  Each lap is 0.75 miles.  If he ran 8.5 laps, how far did he run?

$6.375
$63.75
6.375 miles
63.75 miles

Tags

CCSS.6.NS.B.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Principal Woodside ordered new math books for the 3rd - 5th graders.  Each book cost $82.53.  There are 387 students in 3rd through 5th grade.  How much money was spent on math books?

$31,939.11
$82,533.87
$3,193.19
$319.91

8.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Jasmine bought a pumpkin from the pumpkin patch.  It weighed 10.24 pounds and cost $0.39 per pound.  How much did the pumpkin cost?

$39.90
$10.24
$3.99
$3.98

Tags

CCSS.5.NBT.B.5

CCSS.5.NBT.B.7