Ratios and Proportional Relationships

Ratios and Proportional Relationships

7th - 8th Grade

33 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

MPD- Algebra

MPD- Algebra

7th Grade

29 Qs

Unit 1 & 2 Mixed Review

Unit 1 & 2 Mixed Review

8th Grade

29 Qs

CLASS VII MATHS CH INTEGERS QUIZ BY MANOJ SIR

CLASS VII MATHS CH INTEGERS QUIZ BY MANOJ SIR

7th Grade

35 Qs

Unit 1.1

Unit 1.1

8th - 9th Grade

28 Qs

Parallel, perpendicular, and slope intercept form

Parallel, perpendicular, and slope intercept form

7th Grade - University

29 Qs

Algebra Semester Review

Algebra Semester Review

8th - 9th Grade

33 Qs

Patterns and Relations practice test

Patterns and Relations practice test

6th - 7th Grade

29 Qs

Reading timetables

Reading timetables

7th Grade - University

29 Qs

Ratios and Proportional Relationships

Ratios and Proportional Relationships

Assessment

Quiz

Mathematics

7th - 8th Grade

Practice Problem

Medium

CCSS
7.RP.A.2D, 7.RP.A.2A, 6.RP.A.3B

+6

Standards-aligned

Created by

M O

Used 31+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

33 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If there are 5 boys and 7 girls, write the ratio of girls to boys.

5 to 7
7 to 5
5 to 12
7 to 12

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Hamburger meat sells for $6 for every 3 pounds. If Alicia buys 10 pounds of hamburger meat, how much will she pay?

$30
$20
$60
$10

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Which of these ratios is equivalent to 3:4?

12:9
9:20
9:12
803:804

Tags

CCSS.6.RP.A.3A

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Does the table represent a proportional relationship?

Yes.
No.

Tags

CCSS.7.RP.A.2A

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

There were 5 ice cream cones for every 3 brownies sold at the ice cream shop. If there were 24 brownies sold, how many ice cream cones were sold?

8
15
40
29

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Suppose that a butterfly can fly 82 feet in 4 seconds.  A dragonfly can fly 50 feet in 2 seconds.  Which can fly faster and by how much?

The dragonfly is 4.5 feet per second faster.
The dragonfly is 20.5 feet per second faster.
The butterfly is 4.5 feet per second faster. 
The butterfly is 24 feet per second faster. 

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Michelle bought the same fabric on 3 different occasions and recorded the data below.
Yards of Fabric         Total Cost
2.2                             $2.53
3.6                             $4.14
4.2                             $4.83
What was the price per yard of fabric?

$1.05
$1.10
$1.15
$1.50

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?