Rates & Ratios

Rates & Ratios

6th - 7th Grade

14 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

activity-card

activity-card

activity-card

activity-card

activity-card

activity-card

Rates & Ratios

Rates & Ratios

Assessment

Quiz

Mathematics

6th - 7th Grade

Practice Problem

Medium

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3B, 6.RP.A.3A

+2

Standards-aligned

Created by

Cheri Chapman

Used 2K+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

14 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Mrs. Edgar bought an eight pack of bottled water for $4.00.  What was the unit price for the water?

$32.00
$0.50
$3.20
$5.00

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

A 7-pack of DVDs costs $23.31. What is the unit price?

$3.33 per DVD
$3.03 per DVD
$2.33 per DVD
$3.23 per DVD

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Jose swims 3 laps in a pool every 2 minutes. How long would it take him to swim 27 laps?

8 minutes
9 minutes
16 minutes
18 minutes

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Patrick has 2 black, 3 red, and 5   white toy cars. What is the ratio of red toy cars to all the toy cars? 

3:5
1:3
3:11
3:10

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Which is NOT equivalent to 3:5?

15:25
9:15
21:28
30:50

Tags

CCSS.6.RP.A.3A

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

88 students for 4 classes
How many students per class?

22 students per class
22 classes per student
25 students per class
25 classes per student

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Express the ratio as a fraction in simplest form:
18 ounces to 3 cups

6 to 1
1/6
18/3
3/18

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?