Ratios, Rates, Unit Rates, and Percents

Ratios, Rates, Unit Rates, and Percents

6th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Operações com Números Inteiros

Operações com Números Inteiros

6th Grade

15 Qs

Unit 4: Equivalent Expressions (part 1)

Unit 4: Equivalent Expressions (part 1)

6th Grade

20 Qs

SOL 6.19 - Properties

SOL 6.19 - Properties

6th Grade

20 Qs

ôn tập số nguyên

ôn tập số nguyên

6th Grade

15 Qs

Porcentajes y escalas

Porcentajes y escalas

6th Grade

18 Qs

Matemática Singapur

Matemática Singapur

1st - 10th Grade

20 Qs

OPERATION ON SET  & NETWORKS IN GRAPH THEORY

OPERATION ON SET & NETWORKS IN GRAPH THEORY

1st - 12th Grade

16 Qs

Kartkówka - koło, okrąg, kąty, trójkąty.

Kartkówka - koło, okrąg, kąty, trójkąty.

5th - 6th Grade

20 Qs

Ratios, Rates, Unit Rates, and Percents

Ratios, Rates, Unit Rates, and Percents

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Practice Problem

Medium

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3C, 7.RP.A.2A

+12

Standards-aligned

Created by

Donna Parker

Used 1K+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which ratio is different from the others?

2 to 13
13 : 2
2 :13
2/13

Tags

CCSS.6.RP.A.3A

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

In a room, there are 8 boys to 12 girls.  What is the ratio of girls to boys?

8 : 20
12 to 20
3 to 2
4/6

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A pet store has 8 dogs, 12 turtles, and 3 cats.  What does the ratio 8 : 23 compare?

cats to turtles
dogs to all animals
dogs to cats
turtles to all animals

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

If Jack earns $46.80 for 6 hours of work, what is his rate of pay?

$6.80 per hour
$46.80 per week
$62.00 per day
$7.80 per hour

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which of the following describes a unit rate?

13 pounds per 12 inches
15 fish per 12 gallons
24 hours per day
55 miles in 3 hours

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

If you buy 20 apples for $10.00, how much is one apple?

$1.00
$5.00
$0.10
$0.50

Tags

CCSS.5.NBT.B.6

CCSS.5.NBT.B.7

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

125 students are riding in 5 buses, how many students are on one bus?

5
20
25
100

Tags

CCSS.6.NS.B.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?