What is the unit rate if Will spent $3.75 for 3 pounds of granola?
Grade 6 End of Year Math Review

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
$1.25 per pound
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
What inequality represents a value greater than or equal to 11?
Back
a ≥ 11
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the ordered pair for the grocery store located at (8, 2)?
Back
(8, 2)
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
How many people watched more than 6 hours of TV if the answer is 17?
Back
17
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the median of the data set: 18, 19, 17, 14, 20, 20, 15, 21?
Back
18.5
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate the unit rate?
Back
Divide the total cost by the number of units.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What does the median represent in a data set?
Back
The middle value when the numbers are arranged in order.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
6th grade review (Math)

Flashcard
•
6th Grade
13 questions
Mean, Median, Mode, and Range Vocab Flashcard

Flashcard
•
6th Grade
11 questions
Mean, Median, Mode, Range

Flashcard
•
5th - 6th Grade
12 questions
Mean, Median, Mode

Flashcard
•
6th Grade
13 questions
Choosing Best Measure of Center or Variability

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
6th Grade Math Milestones Review

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Box & Whisker Plots

Flashcard
•
6th - 7th Grade
15 questions
Math Final Review

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
10 questions
Chains by Laurie Halse Anderson Chapters 1-3 Quiz

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
12 questions
Multiplying Fractions

Quiz
•
6th Grade
30 questions
Biology Regents Review #1

Quiz
•
9th Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
50 questions
Biology Regents Review: Structure & Function

Quiz
•
9th - 12th Grade
Discover more resources for Mathematics
12 questions
Multiplying Fractions

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade
40 questions
Math Final Exam Review Packet

Quiz
•
6th Grade
22 questions
Adding Integers

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Exponents

Quiz
•
6th Grade
15 questions
IM 6th grade Unit 8

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade