Grade 6 End of Year Math Review

Grade 6 End of Year Math Review

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate if Will spent $3.75 for 3 pounds of granola?

Back

$1.25 per pound

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

What inequality represents a value greater than or equal to 11?

Back

a ≥ 11

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the ordered pair for the grocery store located at (8, 2)?

Back

(8, 2)

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

How many people watched more than 6 hours of TV if the answer is 17?

Back

17

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the median of the data set: 18, 19, 17, 14, 20, 20, 15, 21?

Back

18.5

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate the unit rate?

Back

Divide the total cost by the number of units.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What does the median represent in a data set?

Back

The middle value when the numbers are arranged in order.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?