What is a number used to make comparisons between 2 quantities?
Comparing and scaling

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
Ratio
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a rule containing variables that represent a mathematical relationship?
Back
Equation
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What percent of 120 players preferred water if 30 players preferred it?
Back
25%
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If donuts are sold at 12 for $7.56, what is the unit rate per donut?
Back
$0.63 per donut
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the constant of proportionality if the ratio is 18.50?
Back
18.50
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the term for a comparison of two quantities by division?
Back
Ratio
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the term for a mathematical statement that two expressions are equal?
Back
Equation
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Ratios/Rates/Unit Rate

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th - 7th Grade
15 questions
Unit Rates and Ratios 7th Grade

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Rates, Ratios, Proportions Test

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Ratios/Rates/Unit Rate

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
7S: Ratios, Rates, and Proportions

Flashcard
•
7th Grade
14 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
14 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade