What is a unit rate?
Finding Unit Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

16 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if you can buy 9 cookies for $1, the unit rate is 9 cookies per dollar.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate a unit rate?
Back
To calculate a unit rate, divide the quantity of one item by the quantity of another item. For example, if you have 36 cookies for $4, divide 36 by 4 to find the unit rate of cookies per dollar.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate of 36 cookies for $4?
Back
9 cookies per dollar.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If you spend $40 on 5 pounds of concrete, what is the unit rate in dollars per pound?
Back
$8 per pound.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which of the following is a unit rate: 70 miles per hour, $15 per pound, or 15 pages per 20 minutes?
Back
70 miles per hour and $15 per pound are unit rates; 15 pages per 20 minutes is not.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate of Alycia earning $20.40 in 3 hours?
Back
$6.80 per hour.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If you have a ratio of $30 to 5 hours of work, what operation do you use to find the unit rate?
Back
Division.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Unit Rate from Graphs

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Ratios and Unit Rate

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Ratios, Unit Rate, Better Buy Review

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Taxes

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
Human Body Systems and Functions

Interactive video
•
6th - 8th Grade
19 questions
Math Review

Quiz
•
3rd Grade
45 questions
7th Grade Math EOG Review

Quiz
•
7th Grade
Discover more resources for Mathematics
45 questions
7th Grade Math EOG Review

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Cross Sections of 3D Shapes

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
12 questions
Simple Probability

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Complementary and Supplementary Angles

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Two Step Equations

Quiz
•
7th - 8th Grade
37 questions
Math EOG review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Area and Circumference of a Circle

Quiz
•
7th Grade