Finding Unit Rates

Finding Unit Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

16 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if you can buy 9 cookies for $1, the unit rate is 9 cookies per dollar.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate a unit rate?

Back

To calculate a unit rate, divide the quantity of one item by the quantity of another item. For example, if you have 36 cookies for $4, divide 36 by 4 to find the unit rate of cookies per dollar.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate of 36 cookies for $4?

Back

9 cookies per dollar.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

If you spend $40 on 5 pounds of concrete, what is the unit rate in dollars per pound?

Back

$8 per pound.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which of the following is a unit rate: 70 miles per hour, $15 per pound, or 15 pages per 20 minutes?

Back

70 miles per hour and $15 per pound are unit rates; 15 pages per 20 minutes is not.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate of Alycia earning $20.40 in 3 hours?

Back

$6.80 per hour.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

If you have a ratio of $30 to 5 hours of work, what operation do you use to find the unit rate?

Back

Division.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?