Which of these boxes of cereal has the LOWEST unit price? Cereal A, which costs $3.20 for a 16 oz. box. Cereal B, which costs $5.00 for a 32 oz. box. Cereal C, which costs $2.50 for a 10 oz. box. Cereal D, which costs $4.50 for an 8 oz box.
Spending and Budgeting

Flashcard
•
Business
•
9th - 12th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

87 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
Cereal B, which costs $5.00 for a 32 oz. box.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
According to a rule of thumb, rent shouldn't take up more than ___ % of your take-home pay.
Back
25-30%
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
earnings based on a percentage of sales made
Back
commission
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
John wants to buy a car and is trying to decide whether he wants to accept a pre-qualified auto loan from his credit union or if he wants to directly finance the car from the dealership. What should he do?
Back
Compare the two offers and choose the one with the longest term so that he has more time to pay it off.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Money owed to the business is known as
Back
accounts receivable.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
A _______________ expense is one that remains the same each month.
Back
fixed
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
The computer software that can most effectively help us plan our income and spending is: PowerPoint, Google Sheets, Acrobat, Word
Back
Google Sheets
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
72 questions
ECONOMICS/PERSONAL FINANCE Final Exam

Flashcard
•
12th Grade
89 questions
Financial Lit Final Exam Review

Flashcard
•
12th Grade
70 questions
Personal Finance Review

Flashcard
•
9th - 12th Grade
95 questions
Intro to Business Fall 2024 Final

Flashcard
•
KG - University
94 questions
Financial Literacy Flashcard

Flashcard
•
12th Grade
80 questions
Consumer Ed. Test Review 2025*

Flashcard
•
9th Grade
92 questions
Financial Literacy Flashcard

Flashcard
•
KG - University
75 questions
Economics & Personal Finance Final Exam Practice

Flashcard
•
11th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Business
25 questions
Spanish preterite verbs (irregular/changed)

Quiz
•
9th - 10th Grade
10 questions
Identify Slope and y-intercept (from equation)

Quiz
•
8th - 9th Grade
10 questions
Juneteenth: History and Significance

Interactive video
•
7th - 12th Grade
8 questions
"Keeping the City of Venice Afloat" - STAAR Bootcamp, Day 1

Quiz
•
9th - 12th Grade
26 questions
June 19th

Quiz
•
4th - 9th Grade
20 questions
Distance, Midpoint, and Slope

Quiz
•
10th Grade
20 questions
Figurative Language Review

Quiz
•
10th Grade
27 questions
STAAR English 1 Review

Quiz
•
9th Grade