What does 'k' represent in unit rates?
Unit Rates Review

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
The constant of proportionality.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
Is the statement 'Mr. Lorio runs 5 miles in 1 hour' a rate or a UNIT RATE?
Back
UNIT RATE.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Bryce pays $14 for 8 pounds of strawberries, what does he pay per pound?
Back
$1.75 per pound.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Kim traveled 450 miles in 6 hours. What is the unit rate?
Back
75 miles per hour.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which equation helps you solve for k in unit rates?
Back
k = y/x.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is 1.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate a unit rate?
Back
Divide the quantity of one item by the quantity of another item.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
14 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates Review

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates and Comparing Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
MOD1 Flashcard on Unit Rate

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Finding Unit Rate

Flashcard
•
7th Grade
14 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade