Ratios and Rates Test
Flashcard
•
Mathematics
•
4th - 7th Grade
•
Hard
+1
Standards-aligned
Wayground Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a ratio?
Back
A ratio is a comparison of two quantities that shows how many times one value contains or is contained within the other.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you simplify a ratio?
Back
To simplify a ratio, divide both terms by their greatest common divisor (GCD).
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities when they are combined together, expressed as a quantity per one unit of another quantity.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you find the price per item?
Back
To find the price per item, divide the total cost by the number of items.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the formula for calculating a ratio?
Back
The formula for calculating a ratio is: Ratio = Quantity A : Quantity B.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What does it mean if a ratio is expressed as 2:3?
Back
It means for every 2 parts of one quantity, there are 3 parts of another quantity.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
How can you compare two ratios?
Back
You can compare two ratios by cross-multiplying or converting them to fractions.
Tags
CCSS.6.RP.A.3A
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Rates, Ratios, and Proportions
Flashcard
•
6th - 7th Grade
15 questions
Rates and Unit Rates
Flashcard
•
6th - 7th Grade
15 questions
7th Grade Unit 3(Ratios, Rates, Constant of Proportionality
Flashcard
•
6th - 7th Grade
15 questions
Unit Rates and Proportions
Flashcard
•
6th - 7th Grade
15 questions
Ratios
Flashcard
•
6th - 7th Grade
15 questions
Basic Ratios and Unit Rates
Flashcard
•
6th - 7th Grade
15 questions
RATIOS INTRO
Flashcard
•
6th - 7th Grade
15 questions
7th Grade Rates and Unit Rate
Flashcard
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Wayground
20 questions
Brand Labels
Quiz
•
5th - 12th Grade
10 questions
Ice Breaker Trivia: Food from Around the World
Quiz
•
3rd - 12th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
20 questions
ELA Advisory Review
Quiz
•
7th Grade
15 questions
Subtracting Integers
Quiz
•
7th Grade
22 questions
Adding Integers
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Multiplication and Division Unknowns
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Exploring Digital Citizenship Essentials
Interactive video
•
6th - 10th Grade
Discover more resources for Mathematics
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Subtracting Integers
Quiz
•
7th Grade
22 questions
Adding Integers
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Multiplying and Dividing Integers
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Finding Volume of Rectangular Prisms
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Order of Operations
Quiz
•
5th Grade
19 questions
Order of Operations
Quiz
•
5th Grade
20 questions
Distribute and Combine Like Terms
Quiz
•
7th - 9th Grade