Resource Math - 1st Semester Exam

Resource Math - 1st Semester Exam

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

16 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a rate in mathematics?

Back

A rate is a ratio that compares quantities with different units.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

Calculate the better buy: 8 juice boxes for $4.79 or 12 juice boxes for $6.59?

Back

12 juice boxes for $6.59 is the better buy.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

Find the unit rate: Ricky made $600 in two weeks. What is his weekly earnings?

Back

$300 per week.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which is a better deal: 3 footballs for $4.50 or 5 footballs for $8?

Back

3 footballs for $4.50 is the better deal.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

Calculate the cost per calculator: 5 calculators for $140.

Back

$28 per calculator.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

Calculate the cost per calculator: 9 calculators for $243.

Back

$27 per calculator.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the formula to find the unit rate?

Back

Unit Rate = Total Amount / Number of Units.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?