What is a rate?
Rate and Unit Rate

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
A rate is a ratio that compares two different quantities, often expressed as a fraction. For example, speed is a rate that compares distance to time.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a rate in which the second quantity is one. It tells you how much of one item corresponds to one unit of another item.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Maya makes $10 an hour, how many hours will it take her to earn $150?
Back
15 hours
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit cost if you ordered 15 pizzas for $97.50?
Back
$6.50 per pizza
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate the unit rate?
Back
To calculate the unit rate, divide the total amount by the number of units. For example, if you spend $40 on 5 pounds of concrete, the unit rate is $40 ÷ 5 = $8 per pound.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Ernie travels 195 miles in 3 hours, how far will he travel in 5 hours?
Back
325 miles
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the formula to find the unit price?
Back
Unit Price = Total Price ÷ Number of Units.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Rate / Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rate Practice

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Rate / Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Rate and Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Rate & Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
14 questions
One Step Equations

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Order of Operations (no exponents)

Quiz
•
5th - 6th Grade
12 questions
Order of Operations with Exponents

Quiz
•
6th Grade
10 questions
One Step Equations - No Negatives

Quiz
•
6th Grade