What is a proportion?
Solving Proportions

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
A proportion is an equation that states that two ratios are equal.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you solve a proportion?
Back
To solve a proportion, cross-multiply the terms and then solve for the variable.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 5 ice cream cones are sold for every 3 brownies, what is the ratio of ice cream cones to brownies?
Back
The ratio of ice cream cones to brownies is 5:3.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If there are 24 brownies sold, how many ice cream cones are sold?
Back
If 5 cones are sold for every 3 brownies, then 40 ice cream cones are sold when 24 brownies are sold.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate?
Back
The unit rate is a comparison of two different quantities when they are combined together, expressed as a quantity of one.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you find the cost per item?
Back
To find the cost per item, divide the total cost by the number of items.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a pizza has 8 slices and costs $12, what is the cost per slice?
Back
The cost per slice is $1.50.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
10 questions
Proportional Relationships

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
7th Grade Milestone Review - Solving Proportions

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Ratio and Proportion

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Solving Proportions

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Solving Proportions

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Writing and Solving Proportions

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Solving Proportions

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Setting Up Proportions

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade