What is the formula to calculate the distance descended when moving from a height above sea level to below sea level?
7th Math Review

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
Distance = Starting Height - Ending Height
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you determine which product is a better buy when comparing prices?
Back
Calculate the unit price for each product and compare them.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the solution to the equation 9n = -9?
Back
n = -1
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you solve the inequality -4x - 7 ≥ 21?
Back
Isolate x to find x ≤ -7.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you convert a percentage to a fraction?
Back
Divide the percentage by 100 and simplify.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit price of cookies at Walmart if 20 cookies cost $3.99?
Back
Unit price = $3.99 / 20 = $0.1995 per cookie.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit price of cookies at Target if 36 cookies cost $5.99?
Back
Unit price = $5.99 / 36 = $0.1664 per cookie.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Unit Rate, Fractional Unit Rates, and Comparing Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rate, Fractional Unit Rates, and Comparing Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Price per Unit (7th)

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit 1: Proportional Relationships

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates and Comparing Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Reading and Math Questions

Flashcard
•
7th Grade
12 questions
Unit Rates and Comparing Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates and Better Buy

Flashcard
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade