Unit 3 Review (Desmos)

Unit 3 Review (Desmos)

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the cost per dog treat if Neel buys 8 dog treats for $4.40?

Back

$0.55

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How much does mac and cheese cost per pound if Abdullah purchased 3 pounds for $7.50?

Back

$2.50

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

How many pounds of mac and cheese can Abdullah buy with $20 if it costs $7.50 for 3 pounds?

Back

8 pounds

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is 55% of 180?

Back

99

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

How much mac and cheese can Abdullah get per dollar if he buys 3 pounds for $7.50?

Back

0.4 pounds

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the formula to calculate the cost per item?

Back

Cost per item = Total cost / Number of items

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a product costs $15 and you want to find the cost per unit for 5 units, what is the cost per unit?

Back

$3 per unit

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?