What is a ratio?
Ratios/Percents

Flashcard
•
Quizizz Content
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
A ratio is a comparison of two quantities, showing how many times one value contains or is contained within the other.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate the unit price?
Back
To calculate the unit price, divide the total cost by the number of items.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a percent?
Back
A percent is a ratio expressed as a fraction of 100. It represents a part per hundred.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you convert a fraction to a percent?
Back
To convert a fraction to a percent, divide the numerator by the denominator and then multiply by 100.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the formula for finding the percentage of a number?
Back
The formula is: (Part/Whole) x 100 = Percentage.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 8 apples cost $4.72, what is the cost per apple?
Back
$0.59 per apple.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the ratio of red marbles to yellow marbles if there are 2 red and 5 yellow?
Back
The ratio is 2:5.
Explore all questions with a free account
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Unit 7 Review (Ratios, Rates, Proportions, and Percents)

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Rates, Ratios, proportions and percents

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Review Of Ratios, Rates and Percents

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Rates, Ratios, proportions and percents

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratios, Rates, Percents

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratios, Proportions, & Percent Review

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratios Flashcard Review

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratios and Percents

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
39 questions
Respect and How to Show It

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Taxes

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
Human Body Systems and Functions

Interactive video
•
6th - 8th Grade
20 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
3rd Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
31 questions
6th Grade Math EOG Review

Quiz
•
6th Grade
20 questions
6th Grade Math SOL Review

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade
20 questions
One step Equations

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Mean, Median, Mode, Range, Interquartile Range

Quiz
•
6th Grade
31 questions
FINAL 6th MATH SOL REVIEW

Quiz
•
6th Grade
47 questions
NC 6th Grade EOG Math Review - Released Test 2015

Quiz
•
6th Grade